Vybrané strategie a metody při obchodování s akciemi

ÚVOD

Každý, kdo začíná s obchodováním na burze, přemýšlí, jak dosáhnout zisku.

Když jsem začínal já – měl jsem před burzou obrovský respekt. Ale i nezkrotnou touhu proniknout do tajů burzových spekulací. Neustále jsem si kladl různé otázky, jako například, kdy už budu vědět všechno a kdy budu vydělávat tolik, aby jsem žil v pohodě a finanční nezávislosti. Dnes vím, že trading je vysoká škola, která nikdy neskončí. Dnes vím, že nikdy nebudu vědět všechno. Ale dnes vím i to, že na burze se dá vydělávat a obchodováním se dá uživit a dosáhnout finanční svobody. Život burziána však není lehký. Vyžaduje nejen zanícení, vědomosti a zkušenosti, ale i povahu hráče, bojovnost pitbulla, silnou psychiku a dobré finanční zázemí. Čím víc z toho máte, tím agresivnější si můžete dovolit spekulovat.

 

JAK JSEM ZAČAL

Mám vysokoškolské vzdělání, ale to mi bylo na nic, protože nemá nic společného s ekonomikou. Takže jsem začal od nuly a jsem úplný samouk. Neměl mi kdo poradit a tak jsem si všechno vyhledával sám. Nebylo to lehké, ani levné, protože internet byl v plénkách a všechny zdroje v angličtině. V rodné řeči jsem si zabezpečil jen učebnici o finančních trzích, kde jsem získal základní přehled. Surfoval jsem po webu, nasával informace a v kuse si lámal hlavu. při neustálém kladení otázek jsem neúnavně hledal odpovědi a to mě krok za krokem posouvalo dopředu. Nikdy jsem si nekoupil nějakou speciální literaturu, takže to byla trnitá cesta. Dnes bych každému začátečníkovi doporučil přečíst si kvalitní literaturu. Šetří to čas. Dnes je i mnoho dobrých webových stránek v češtině a slovenštině a internet je rychlý, levný a spolehlivý.

Úplně na začátku jsem vůbec nevěřil, že amatér dokáže profitovat na burze. Proto jsem to zkoušel jen na papíře a přes různé investiční trenažery a hry. Po čase jsem zjistil, že moje výsledky jsou nadmíru uspokojivé a neměl jsem žádné problémy s přechodem na trading „na ostro“. Dnes vím, že jsem měl štěstí. Moje první strategie byly úspěšné, protože byly pozitivně sladěny se situací na trhu. To jsem tehdy nevěděl.

Začínal jsem na bázi fundamentální analýzy (dále jen FA). Hledal jsem odpověď na otázku, s čím obchodovat a dospěl jsem k jednoduché odpovědi: třeba nakupovat zdravé a růstové firmy. Několik roků jsem byl klientem serveru vectorvest.com, kde jsem se naučil vyhledávat kvalitní akcie podle různých kritérií. Dnes si akcie vybírám a analyzuji sám. Nejdříve jsem jen pasivně investoval, ale
to mě později přestalo bavit. Uvědomil jsem si, že se musím sám naučit vyhledávat příležitosti, které generují nadprůměrné zisky. Objevil jsem psychologickou analýzu (PA) a vypracoval poměrně jednoduchý systém, který mi dlouho fungoval a přinášel pěkné zisky. byl založený na principu přísného výběru zdravých a vysokorůstových firem a krátkodobých spekulacích po uveřejnění pozitivních zpráv. Moji taktiku jsem koncem roku 2002 popsal v příspěvku „Veřejné akciové fondy vs. individuální online trader“. Je to zveřejněno v sekci investiční strategie.

V té době to byla velmi úspěšná taktika. Akciové trhy byly po „prasknutí bubliny v r. 2000“ v extrémním poklese. Já jsem spekuloval jen na nejlepší akcie, speciálně jen na růst ceny a výlučně jen po pozitivních zprávách. Většina obchodů, do kterých jsem vstoupil byla nadmíru úspěšná. Stačilo najít příležitost, koupit, počkat a předat. Pro mě to bylyzázračné časy. Fondy byly ve ztrátách, ale já jsem vydělával. Mnoho akcií, se kterými jsem tehdy obchodoval se později zhodnotily o stovky procent. Podobné zlaté časy zažila většina obchodníků v letech těsně před prasknutím bubliny. Ale tehdy trhy extrémně stoupaly. Píši tu o tom proto, aby jsem každého upozornil, že existuje množství velmi úspěšných strategií a taktik, ale ty můžou a zároveň nemusí fungovat za každých podmínek. Přesvědčil jsem se o tom později na vlastní kůži. Zažil jsem období, kdy mi moje metody přestaly přinášet zisky a já jsem nenacházel příčiny. Byl to obrovský tlak na moji psychiku, protože jsem ztrácel víru, perspektivu a zdroj příjmů. A stálo mě to hromadu peněz, času a nervů. Bylo to moje školné.

Tím správným východiskem, které mě nakonec dostalo zpět na trať byla technická analýza (TA). To byl ten chybějící článek řetěze úspěchu, který mi v určitých podmínkách nechyběl, ale za jiných podmínek mě zabíjel. Přiznám se, že TA není doteď moje silná stránka. Používám z ní jen minimum a beru ji jako nutné zlo. Je však při obchodování celkem nevyhnutelná.

Pomocí fundamentální analýzy (FA) dokážu vyhledat zdravé firmy, jejichž akcie mají tendenci stoupat. Pomocí FA umím najít nemocné firmy, jejichž akci mají tendenci klesat. Pomocí psychologické analýzy odhaduji, co budou dělat davy. Pomocí technické analýzy odhaduji, co budou dělat techničtí trejdeři, když mají akci stoupat, nebo klesat akdy je nejlepší do obchodu vstoupit nebo vystoupit.

Obchodování je věda i umění. Investoři většinou preferují FA,trendeři TA, spekulanti PA. Pro mě je vzorec úspěchu: Ú = FA + PA + TA

Následující strategie a metody nejsou oficiální postupy z odborné literatury. Jde o volnou interpretaci toho, co tvoří jádro mojí filozofie a zkušenosti v tradingu. Píši to hlavně pro začítečníky, kteří hledjí cestu k úspěchu a nevědí kudy se vybrat. A pro ostatní, kteří ještě stále nenašli svoji cestu a mají zájem se inspirovat. Budu se snažit postupně přidat i další strategie, ale nejraději bych byl, kdyby se do této sekce dostaly i jiné:

1.  příspěvky přímo od našich trejdrů, kteří se na nic nespecializují a přináší jim to zisk (stačí popsat princip, pokud nechcete, nemusíte se svěřovat s detaily).
2.  strategie a metody trejdrů světového formátu (pokud má někdo něco v angličtině, ale je líný to přeložit, můžu pomoct)
3.  nové inspirativní nápady s argumenty, proč by měli přinášet zisky.

 

CO PREFERUJI JÁ:

Na swing trading preferuji fundamentálně dobré akcie (především růstové) a vstup a výstup za pomoci technické analýzy.Vstupuji rád do akcií, které mají tendenci přelomit klíčové rezistence (breakouty) a dosahování nových maxim (new highs). Na druhé straně vyhledávám podhodnocené akcie, které jsou technicky nízko a preferuji jejich nákup pokud se udrží na klíčovém supportě (bottomfishing). Na daytrading a short time trading vyhledávám trejdy a spekulace, hlavně v souvislosti se zlepšováním, nebo zhoršováním fundamentů (earnings releases), nebo jinými zprávami (news trading). Co se týká experimentů, v současnosti preferuji technický screening, nebo kombinaci TA a FA, předtím jsem se orientoval na fundamentální screening.

 

INVESTING/TRADING (investovat, nebo obchodovat?)

Pokud akcie nakoupíme na delší dobu, stáváme se investory. Pokud akci nakupujeme a prodáváme, stáváme se obchodníky. Jako obchodníci dokážeme spekulovat a profitovat nejen na růstu, ale i na poklesu.

Investor může očekávat dlouhodobý průměr okolo +10% ročně, ale menší riziko ztráty, které jen málo závisí na něm. Obchodník má před sebou neomezené možnosti zisku (desítky až stovky procent ročně), ale větší riziko ztráty. Toto riziko ztráty však plně závisí na každém zvlášť.
Úspěšní obchodníci dokážou minimalizovat svoje ztráty a maximalizovat svoje zisky. Zastavit ztrátu, nebo vybrat zisk, když se obchod obrátí proti nám je základ úspěchu. Děláme to přes příkazy ukončení obchodu u brokera. Hranice, kde ukončíme obchod
závisí plně na nás.

Jak se dokážeme vyrovnat s dilematem neriskovat větší ztráty, ale zároveň zůstat v šanci na větší zisky?
Vždy bychom měli mít dopředu stanovený plán. Jednoznačně je potřeba držet se malých ztrát a klesající akcii nekompromisně prodat. A pokud jsme přesvědčení, že daná akcie má ještě perspektivu, můžeme si stanovit nový obchodní plán (např. nový vstup po poklesu a otočení do růstu). Když se nám podaří dobré načasování a dostaneme se do zisků, náš první targety měl být posun stopky na úroveň vstupu. Tím se vyhneme riziku ztráty a máme před sebou už jen úkol maximalizovat zisk.
Čím víc jsme v zisku, tím větší stopku si můžeme dovolit. Jsou investoři, kteří už dále stopku neposouvají a akcii předají jen při změně fundamentů. Já preferuji postupný posun stopky a její velikost podle podmínek. Mám na mysli také rozhodnutí, které by sladilo podmínky jako stav na trhu, v sektoru, volatilitu akcie, nové zprávy ohledně fundamentů a podobně.
Investor hledá především fundamenty a růst do budoucnosti. Chce investovat do zdravých a perspektivních firem. Zajímá ho hlavně fundamentální analýza a výška divident.

Obchodníka zajímá především načasování, kdy má do obchodu vstoupit a kdy z obchodu odejít. Jeho hlavním nástrojem je technická analýza.

Při kombinaci investingu/tradingu je užitečné spojit fundamentální a technickou analýzu. Nakupovat fundamentálně dobré akcie a vstup a výstup načasovat přes nástroje technické analýzy.
Čím delší je doba držení, tím důležitější jsou fundamenty. Čím kratší je doba obchodu, tím důležitější je technická analýza.

 

BOTTOMFISHING (lov při dně)

Kupovat akci, které se nám zdají cenově atraktivní je pravděpodobně nejrozšířenější a nejoblibenější strategie. Řídíme se jednoduchou filozofií „koupit levně, prodat draze“. Vstupujeme do akcií po poklesu, jelikož jsme přesvědčení, že jsou levné a budou znovu stoupat na ceně. Na vstup používáme nástroje TA a snažíme se o nákupy při supportech. Základem filozofie je, že vidíme malé riziko poklesu, ale vysoký potenciál růstu. V souladu s tímto musíme trvat na minimalizaci ztrát a maximalizaci zisků. Obrazně řečeno, při lovu na dně se snažíme chytnout větší ryby (zisky), přičemž se vzdáváme hromadu malých úlovků (ztráty). Základem úspěchu jsou stop příkazy na zastavení ztráty. Stopky možno zadávat pod technické, nebo psychologické supporty, moving averages, pod denní minimum, anebo zavírací cenu. Můžeme použít i různé indikátory, anebo si jednoduše stanovit procentuální hranici ztráty. Čím delší obchod a čím volatilnější akcie, tím širší stopka. Dbejte na to, aby cíl výběru (target) vždy převyšoval možnou ztrátu. Například – pokud riskujete ztrátu – 5 %, ale budete ve strachu vždy vybírat jen zisk do + 3 % – váš trading spěje do záhuby (nejčastější chyba u začátečníků). Správný je přesně opačný postup (menší ztráta, větší zisk). Já si stanovuji targety, ale dokud akcie stoupá, dávám ji šanci. Posouvám stopku, nejprve na vstup, potom stále výše a výše až do ukončení trejdu.

 

BREAKOUTY (prolomení)

Při bottomfishingu se z hlediska technické analýzy snažíme nakupovat při supportech a předávat při rezistencích. Nakupujeme, když se akcie drží na supportě a prodáváme, když se začíná výběr zisků na rezistenci.

Při breakoutech se obchodníci soustředí na klíčové technické hranice, ale číhá na jejich prolomení.

Jde o strategii, při které otvíráme pozici na růst ceny (buy long) při přelomení důležité rezistence, anebo pozici na pokles ceny (sell short) při přelomení důležitého supportu. Využíváme princip, že po přelomení směrem nahoru se rezistence mění na support a při přelomení směrem dolů se support stává rezistencí. je při tom důležité, aby šlo o skutečně silné přelomení, nejlepší při výrazně nadprůměrném objemu. Stopky na zastavení ztráty se potom umísťují s rezervou pod nový support (při nákupech na long), anebo nad novou rezistenci (při prodejů na short sell).

 

PULLBACKY (poklesy po růstu)

Pullback v doslovném překladě znamená „špatný tah“. V praxi to znamená korekci po přehnaném růstu. Když je akcie příliš vysoko a ubývá nových kupců, zvyšuje se tendence k vybírání zisků. Když prodej začne převažovat nad nákupem, cena jde dolů. Část trejdrů vybírá svůj zisk, jiná skupina otevře spekulativní pozice na pokles (sell short) a nakonec prodávají i pozdní kupci, kteří vlastně realizují ztrátu. Pokud se prodej změní na panický výprodej, cena akcie rapidně klesá. A to je příležitost na zisk z poklesu, na kterou střehu další skupina trejderů.

K realizaci zisku při pullbacku je potřeba najít vhodné kandidáty a udělat správné načasování pomocí technické analýzy (TA). U mě jde o o spojení psychologické analýzy a TA. Já vyhledávám akcie, které davy přehnaně nakupují po pozitivních zprávách. Můžeme to udělat i na základě recenze zpráv, a nebo screeningem akcií s největším denním procentem zisku (extreme winners) na kterémkoliv finančním portále. Nemusí jít o „momentum“ trejdy. Akcie můžu vyhledávat i přes technické screenery podle vlastních kritérií. Pro nejjednodušší nástup do spekulace jsou nejvhodnější akcie z Nasdaqu. Je potřeba jen zkontrolovat, zda je daná akcie povolená na short sell. Při momentum trejdů je dobré vždy se podívat na příčinu nákupu a snažit se odhadnout, kdy je nákupní horečka skutečně přehnaná. Například akcie stoupne o 30 % na základě toho, že zvýší vyhlídky zisku o 10 %. To je přehnané, pokud není akcie extrémně přeprodaná, a nebo nemá vysoký short sell interest. Načasování vstupu, targety a stopkybychom měli stanovit pomocí nástrojů technické analýzy. Při čistě technických trejdech se řídím pouze čistou TA.

Další silnou metodou při strategii využití pullbacku je nástup do long pozice po poklesu. To se dělá u akcií, které jsou v silném uptrendu. Když se akcie dostane do fáze konsolidace, vyskakuje z něj trendoví hráči a cena dočasně poklesne. To je příležitost pro vstup na long a využití pokračujícího uptrendu, který bývá po konsolidaci velmi intenzivní. Při pullbacku můžeme tedy profitovat přímo při poklesu (short sell), ale i na následném růstu (buy long).

 

RIDING THE WAVE (jízda po vlně)

Je to strategie, při které využíváme stoupání a klesání akciových trhů. Principem je, že pomocí technické analýzy stanovíme, kdy nastává změna celkového trendu a podle toho investujeme do růstu, nebo poklesu akcií.

Když jsou akciové trhy příliš nízko a extrémně přeprodané (a my máme signály, že se to obrátí) nastává čas na zastavení portfolia z akcií, které mají největší tendenci k růstu, nejlépe ze sektorů, které mají největší potenciál růstu. Jsou to akcie, které jsou podle našich kritérií nejvíce podhodnocené, nejvíce přeprodané a technicky příliš nízko. Když trhy začnou růst, otevřeme portfolio pro růst a držíme, dokud trend přetrvává.
Když jsou trhy už příliš vysoko a začíná změna trendu, portfólio na růst uzavřeme (anebo necháme odpálit přes stopky) a držíme jen hotovost. A začneme vyhledávat akcie, které jsou příliš nadhodnocené, překoupené a technicky vysoko, nejlepší ze sektorů, které mají největší tendenci k poklesu. Když začne výprodej, otevřeme nové portfolio na pokles a držíme.
Při „Riding theWave“ se snažíme vydělat na růstu i na poklesu. Vezeme se na „vlně“ jako surfaři.
I když tato metoda vypadá zdánlivě jednoduše, není lehké posoudit správné načasování trhů a vyselektovat nejlepší akcie. Můžeme si stanovit vlastní kritéria a vybírat akcie prostřednictvím screeningu, a nebo si pomoci přes platné softwary a analýzy. Já mám dobré zkušenosti se softwarem Vectorvest (www.vectorvest.com) odkud jsem přebral i název metody. Poskytují vlastní trhovou analýzu jako i celou řadu možností na výběr jednotlivých akciích podle různých fundamentálních a technických kritérií. Mají i množství předvolených strategií, ze kterých mnohé dosahují vysokou výkonnost s možností backtestingu.

 

EARNINGS SPECULATIONS (spekulace se zveřejněním zisků)

Pro většinu investorů jsou tato zveřejnění noční můrou. Při nesplnění očekávaných zisků, či tržeb se často cena akcie může propadnout o desítky procent. Mnozí investoři teda akcie radši těsně před zveřejněním prodají a po zveřejnění znovu nakoupí. Pro některé obchodníky jsou však právě tyto zveřejnění příležitostí k nadměrnému zisku. Jde o nejrizikovější obchody, ale s největším potenciálním ziskem.

Strategie spočívá ve výběru a analýze před zveřejněním a v otevřením pozice těsně před zveřejněním, nebo těsně po zveřejnění.V současnosti se osobně specializuji právě na tyto spekulace, přičemž na této strategii a know-how už pracuji více než jeden rok.

V rychlosti teda popíšu moji vlastní strategii.

Akcie vybírám podle „earnings kalendářů“. Dopředu si vytisknu záznamy firem, které budu zveřejňovat v nejbližších dnech. Specializuji se na zveřejňování v preopen. Výjimečně dělám i přímé spekulace v afterclose. Obchody po zavření trhů považuji za ziskovější a méně rizikové, ale nechci se stresovat po desáté večer, Preopen začíná v 13:00 hodin a obchody většinou ukončím do půl hodiny po open (16:00). Analýza akcií mi trvá 1 až 3 hodiny. Takže dohromady 4-6 hodin práce denně, pondělky a pátky už v druhé polovině kvartálu obyčejně vypadávají pro nedostatek kandidátů.

Vybírám si akcie, které mají vysokou pravděpodobnost vynikajícího zveřejnění. Z nich preferuji ty, které mají i dobré technické předpoklady. Ve výběru teda kombinuji fundamentální a technickou analýzu, ale při samotném obchodování se snažím profitovat na základě psychologické analýzy. V užším výběru posuzuji samotné fundamenty, statistiku minulosti a odhad do budoucnosti. O každé akcii musím mít dopředu „černé na bílém“ základní atributy jako je cena, burza, sektor, volume, statistika zisků a tržeb, nejbližší očekávání, vyhlídky, short interest a technickou analýzu. Ve finálním výběru přichází na řadu i analýza správ, postoje analytiků a chování insiderů. Nakupuji jen výrazné favority a u nich udělám konečné rozhodnutí o výšce investice (plná, tříčtvrteční nebo poloviční). Riziko diverzifikuji nákupem více akcií. Je lepší otevřít víc menších pozicí, než riskovat jednu větší v jedné akcii. Při více akciích denně jsou to desítky akcií týdně a stovky akcií kvartálně. Dohromady teda slušná diverzifikace rizika pokud je úspěšnost nad 50 %. Vyšší zisky eliminují potenciální výše ztráty stejně jako běžné obchodování. Navíc v můj prospěch pracují další fenomény. 1. možnost uzavřít obchod ihned po zveřejnění. 2. možnost otočit obchod do spekulace na pokles. 3. možnost odkoupit ihned po zveřejnění a zůstat v obchodě. 4. možnost předat v nadměrném zisku nějakému přehnanému optimistovi. 5. možnost prodat v zisku, anebo vyskočit z obchodu ještě před poklesem.

I navzdory těmto alternativám není třeba si dělat iluze, že jde o jednoduchou strategii. Riziko je obrovské, hlavně když chybí znalosti a zkušenosti. Při mnohých akciích, které zveřejní špatně, dojde k prudkému cenovému poklesu (gapu) bez toho, aby byla možnost prodat, nebo to otočit do shortu. Preopen je prostě jiné, málo likvidní a obchodování přes ECN je kapitola sama o sobě. Navíc tato strategie si vyžaduje rychlé čtení kvartálních zveřejnění přímo v angličtině. Jakékoliv zdržování se často vymstí v duchu „kdo zaváhá, nežere“.

Tyto spekulace silně závisí i od momentálního stavu trhu a jednotlivých sektorů. Podmínky na trhu se neustále mění. Co funguje dnes, nemusí fungovat za týden. Při pěkném zveřejnění v určitých podmínkách davy nakupují a ceny rostou jako houby po dešti a při takovém jistě zveřejnění, ale v jiných podmínkách přijde prudký výprodej a ceny jdou dolů.

A navíc každý kvartál je jiný v závislosti od celkové ekonomiky. Právě tento kvartál je výjimečně vhodný na earnings spekulace, protože víc jak 70 % firem překonává očekávání a ceny akcií pěkně rostou. V takovýchto ideálních podmínkách se dá dosáhnout v průměru 70% až 90% úspěšnost a mnoho dní v pohodě i 100 %. Ale v dalším kvartále se to může změnit a úspěšnost klesne k 50 %, anebo se dostaví deprimující ztráty. Mým cílem je dlouhodobý průměr 60-70 % při výkonnosti nad 0,5 % denně.

Při této strategii uplatňuji dvě metody. První je přímý nástup těsně před zveřejněním a prodej po zveřejnění. To dělám s akciemi, které vyhovují mým kritériím a v podmínkách, které přejí ziskům. Většinou jde o spekulace na růst ceny, ale někdy vstupuji i do spekulace na pokles. Druhá metoda je výběr akcií na pozorování a otevírají pozic až po zveřejnění. To dělám s akciemi, které nevyhovují mým kritériím na přímý nákup, ale při splnění určitých předpokladů dávají potenciál pěkného zisku po zveřejnění. Při růstu cen (na long), anebo spekulaci na pokles (na short) – to je jedno. Druhá metoda je méně riskantní, ale v málo likvidních podmínkách i méně zisková. Vyžaduje dobrý odhad při jaké cenové úrovni se ještě oplatí do obchodu vstoupit a často vůbec nedojde k žádnému obchodu.

Co se týká výběru zisků: snažím se o rychlý výběr, většinou ještě v preopen, při dobrých podmínkách krátce po otevření trhů. Při super zveřejněních podržím a posouvám stopku. Ale nejraději mám výběr cashu a ukončení obchodního dne tak, aby jsem se mohl v klidu věnovat přípravě na další den. Co se týče výběru ztráty, tak tu se řídím heslem „v pochybnostech v prospěch ukončení pozice“. Žádné falešné iluze a vyčkávání. Ven a hotovo. Čím menší ztráta, tím lepší. I když se často mýlím a později akcie jde žádoucím směrem – nelituji. Vím, že příště, když včas nevystoupím, tak si to slíznu podle Murphyho zákona. Ty nejnepříjemnější překvapení přijdou vždy, když jich nejméně očekáváme… A to se týče i výběru zisku. Často vybírám jen poloviční zisky a potom se s lítostí dívám, kolik jsem mohl vydělat. Jenže to je věc úsudku a zkušeností a nikdo není dokonalý. „Mohl jsem.. měl jsem.. kdyby jsem byl“ … tyto věty do tradingu nepatří. Za minulostí se netřeba obracet, jedině když z ní získáváme zkušenosti. Ve chvílích lítosti si ihned připomenu obchody, ve kterých jsem vybral tučný zisk a později se cena akcie propadla.. A to je zadostiučinění. A pro poučení a získání zkušeností si všechny obchody na druhý den znova projdu a stručně vyhodnotím. Není důležité hledat cestu neomylnosti a dokonalosti. Důležité je vědět, kde děláme chyby a snažit se tyto omyly neopakovat.

 

NEWS TRADING (obchodování na základě zpráv)

Při obchodování na základě zpráv využívám převážně psychologickou analýzu.

Jejím základem je psychologie davů. Jak se budou chovat davy investorů, když se dozví o nové informaci? Budou nakupovat, nebo prodávat? Budou zvedat cenu dané akcie, nebo bude cena akcie klesat? Jak velký bude vliv nové informace? Jak dlouho bude trvat?
Obchodování na základě zpráv je silně spekulativní činnost, jejímž cílem je rychlý a nadprůměrný zisk. Úspěšnost těchto spekulací závisí od dostupnosti k informacím a od vědomostí a zkušeností tradera. Ten musí dělat rychlá a správná rozhodnutí. Jde o rychlý nástup do obchodu a o správný výběr zisku, či zastavení ztráty. Při rozhodování hraje důležitou roli i technická analýza.
V praxi se tato strategie uplatňuje na různých úrovních. Nejdokonalejší jsou vybavené obchodní „parkety“ institucionálních obchodníků. Ti si dokážou zaplatit nejkvalitnější zdroje informací a navíc i specialistu, který zprávy třídí, analyzuje a posouvá dále. A co individuální trader? Díky rychlému internetu si dnes můžeme za dostupné ceny zaplatit mnoho relativně kvalitních zdrojů zpráv.
V praxi bych news trading rozdělil na dvě kategorie:

1.  Spekulace před zveřejněním oficiální zprávy
2.  Spekulace po zveřejnění zprávy

U obou kategorií se dá spekulovat na růst ceny, nebo na pokles.

Z vlastních zkušeností dosahuji lepší výsledky při první kategorii na růst ceny (long) a při druhé kategorii na pokles ceny (short).

1. Spekulace před zveřejněním zprávy. V tradingu platí staré známé: „Buy on rumors, sell on news“. Tato stará burzová pravda hovoří o ideálním načasování obchodu. V doslovném překladě zní: nakupuj, když se šíří fámy a prodávej, když vyjde zpráva. Ale dá se to i přeložit takto: kupuj, když máš insider informaci a prodávej, když se o tom dozví davy. Nejideálnější jsou obchody z okruhu zakázaného „insider tradingu“. Představte si, že víte dopředu, že firma dostane nabídku k odkoupení, že firma chystá prezentaci nového produktu, že firma zveřejní nadmíru výši tisku i tržby, nebo že dostane upgrade, nebo downgrade. Největší a nejjistější zisky mají teda ti, kteří jsou „tvůrci zpráv“. Pro nás outsidery zůstává možnost spekulace na základě předpokladů a očekávání, které vyvodíme z posouzení dostupných informací.

Tu patří například i earnings spekulace, na které se specializuji. Vybírám si akcie, které mají vysoký předpoklad růstu po zveřejnění a koupím je dopředu. A po zveřejnění je prodávám při zvýšené poptávce.

Rumory jsou nepotvrzené fámy, které se šíří v obchodním prostředí. Vycházejí z pravidla z insider prostředí, ale stává se, že jsou i vymyšlené. Ale mnozí trejdeři se specializují právě na ně. A mnohé placené zdroje zpráv se nimi zabývají opravdu seriózně.

2. Spekulace po zveřejnění zpráv. Tyto si vyžadují osobní zkušenosti. Ne každá akcie stoupá po pozitivní zprávě. Vyjde zpráva a davy začnou nakupovat. Při růstu ceny spekulanti začínají vybírat zisk. Jak výběr zisku v určitém okamžiku převáží nad poptávkou, obrátí se růst ceny do poklesu a pokles do výprodejové paniky. A tak často dochází k tomu, co si mnozí amatéři nedokáží vysvětlit: při pozitivní zprávě nakonec cena akcie poklesne.
Není prostor rozebírat to tu podrobně. Souvisí to se starým známým „buy on rumors, sell on news“, technickou analýzou, momentem překvapení a dalšími faktory, které dokážou posoudit jen zkušení obchodníci. Proto je news trading vysoko specializovanou činností především u profesionálů.

 

Vydáno s laskavým svolením tradera s přezdívkou Juggler

 

Přečtěte si i další zajímavé informace o tom, jak obchodovat na burze