Krach akciového trhu poskytuje cenná ponaučení pro začínající investory

Graf zobrazující krach akciového trhu je velmi cenný, když chcete vidět, co se stalo s cenami akcií v obdobích velkého strachu. V posledních 100 letech došlo k několika krachům na trhu.

Nejznámější je pravděpodobně pád trhu akcií v roce 1929. Ale to není jediné zhroucení v historii akciového trhu. V minulých stoletích došlo k několika krachům. Historie investování na akciovém trhu je plná období, kdy se iracionální mánie děje na různých trzích světa a vede ke krachům na akciovém trhu.

Je to šílenství, když si myslíte, že krachy nepřijdou. Přijdou znovu a znovu. Můžeme očekávat, že tyto pády se budou opakovat i v budoucnu, protože mnoho investorů se nedokáže poučit z výsledků, které jim tyto krachy poskytují.

Proto si myslím, že pasivní investoři, ale i aktivní investoři a obchodníci, by si měli pamatovat některé důležité investiční rady při pohledu na burzovní grafy.

Graf krachu na burze 1929

Nejznámější a nejzmiňovanější krach v moderních dějinách je krach akciového trhu v roce 1929. Tento pád na burze v roce 1929 byl podpořen úvěrovým boomem, který byl poskytnut na spekulace. Bublina se stala proto, že si mnoho lidí zahrávalo s akciemi, aniž by vědělo, že nemají základy, které jsou potřebné pro ziskové investování. Na grafu krachu na akciovém trhu můžete vidět, jak hluboko se hlavní index potopil během velké deprese.

 

Některé názory, které často vedou ke krachu akciového trhu

1. „Dnes je to jiné“

Tuto větu slyšíme velmi často. Každé desetiletí po silném boomu v jedné nebo více oblastech ekonomiky se najdou lidé, kteří tuto větu říkají. Nevěřím tomu. Není to jiné. Historie krachů nám ukazuje, že některé pády přicházejí znovu. Když uslyšíte takovou větu, zhodnoťte oblast ekonomiky, na kterou je zaměřena, a počkejte na prasknutí bubliny.

2. Ceny mohou jen stoupat

To je také nepravdivé. To, co jde nahoru, jde také dolů. Je pravda, že na trhu jsou silné střednědobé trendové pohyby spojené s tahy zpět. Ale každý trend jednou skončí. A to jsou situace bearish trendů na trhu.

3. Strach je mnohem silnější emoce než chamtivost

Ceny akcií se nahoru pohybují pomalu. Ale když ceny mění svůj trend, pohyby směrem dolů jsou mnohem silnější a cena klesá mnohem rychleji.

4. Diverzifikace nepomůže během paniky

Panika se pohybuje rychlostí světla. Nečekejte, že budete v bezpečí s komoditami, když se akcie prodávají v panice. Existuje jen několik bezpečných přístavů a ty také nefungují pořád. Např. americké desetileté státní dluhopisy nebo německé dluhopisy – produkty s pevným příjmem vydané vládami USA a Německa.

Velký burzovní krach trhu Nasdaq v roce 2000

5. To, co jde příliš rychle a dlouho nahoru, bude hodně klesat

Jen se podívejte na nějaké bubliny. Internetová bublina posunula cenu indexu Nasdaq během šesti měsíců v závěrečné části bubliny v letech 1999 – 2000 jen proto, aby tyto zisky ztratila za tři týdny. Totéž se stalo v roce 2008, kdy panika kolem indexu S & P 500 vymazala zisky posledních několika let. Podívejte se na následující graf:

Pád trhu akcií v roce 2008

Období s velmi nízkými úrokovými sazbami, které převládalo od konce bubliny Nasdaq 2000, vedlo k přemíře vlivu finančního sektoru a mnoha zvláštních finančních nástrojů. Peníze téměř zadarmo a bez práce spojené s velkým pákovým efektem vedly k velkému rozmachu hypotečního financování v USA a také k výbuchu vládního dluhu ve vyspělých zemích.

Když bublina praskla, akciový trh klesl. Zde je graf burzovního trhu indexu S & P 500 v tomto období:


6. Může trvat dlouho, než se ceny vrátí na úroveň před krachem

Někdy dochází pouze k minikrachu, který trvá jen několik dní nebo týdnů, a pak se cena obnoví během několika měsíců. Může však trvat několik let, než se zotaví z velkých pádů, jak můžete vidět na tomto burzovním grafu. Nasdaq byl v roce 2011 stále níže než na 50 % od svého vrcholu od bubliny roku 2000. A už to je více než 10 let (2011).

 

Jaká jsou moje doporučení pro řešení takových situací?

Některé krachy nejsme schopni předvídat – například bleskový krach v roce 2010 a pád související s přírodními katastrofami. Některé mohou být očekávány, jako například zhroucení bubliny z Nasdaq 2000 nebo krize v letech 2007 – 2008. Je moudré být spíše aktivnějším investorem, než jen investorem “nakoupit a držet”. Je rozumné vědět, jak číst grafy a realizovat zisk, když se cena začne pohybovat parabolicky nahoru.

Přečtěte si více informací o tom, jak na burze vydělat a neprodělat.