Tato hodnota pomůže při rozhodnutí do čeho investovat na burze

Při rozhodování do čeho investovat na burze, které akcie si vybrat pro své portfolio, je nutné najít kritéria pro výběr těch ideálních akcií. Jednou z takových hodnot, která pomůže při rozhodnutí do čeho investovat na burze, je růst.

RŮST (Growth) zisků firem

Když hovořím o růstu, mám na mysli meziroční růst zisků vyjádřený v procentech. Každá firma musí růst, aby zůstala na živu. Spotřeba, daně a inflace ničí bohatství firmy, přesně tak jako naše vlastní. Když by firma nerostla dost  intenzivně a nebránila se vůči těmto nepřátelům, dříve či později by zanikla. Když historicky porovnáme průměrnou meziroční výkonnost akciových trhů a průměrný meziroční růst zisků korporací – dostaneme skoro stejné číslo ( cca 10% ). To není náhoda. Růst zisků je motorem, který tahá ceny akcií stále výš a výš. Když chcete být dobrý investor, měli byste stále kupovat jen akcie, kterých růst zisků bude minimálně stejný a nebo větší než předpokládaná suma úrokové míry a inflace.

Do růstu zisků, samozřejmě třeba zakomponovat i případné dividendové příjmy. Konzervativní investoři, kteří rádi kombinují růst zisků a výplatu dividend by si měli dávat pozor na vzájemný poměr mezi růstem zisků a výplatou dividend. Vysoké dividendy a nízký růst zisků je dopředu prohraná hra! Typickým příkladem z praxe je firma Dynergy, která v úvodu r. 2002 vyplácela nejvyšší dividendy v USA a ještě v tom stejném  roce díky negativním ziskům a vysokým dluhům stála před vyhlášením bankrotu. (To je i živý příklad pro oponenty, kteří rádi tvrdí, že dobré fundamenty už nemusíme sledovat a jsou zárukou dlouhodobé výkonnosti.)

Pro agresívní investory velmi doporučuji vysoce růstové firmy. Růst zisků je klíčový faktor při posuzování budoucích očekávaní. Správně odhadnout růst zisků je však velké umění. Nedejte se oklamat čísly, které jsou založené na matematickém porovnaní dát minulosti a přítomnosti jako to často dělají populární finanční časopisy a webové stránky. Když čtvrtletní  zisky nějaké firmy vzrostou z 1centu na 3 centy, berou to jako 200% růst a firmu prezentují jako jednu z nejrychleji rostoucích hvězd. Pozor na to! Historická data odrážejí jen minulost. My investujeme do budoucnosti ! Já proto nikdy neposuzuji stanovený, ale odhadovaný růst zisků na nejbližších 12 měsíců (growth forecast).

Přitom si třeba všímat nejen zisků, ale i tržeb (sales). Ty jsou dlouhodobě propojené a měly by tu platit přímo úměrné vztahy. Když rostou  zisky a nerostou tržby, znamená to snížení nákladů, zvýšení produktivity a pod. Když   rostou tržby, ale nerostou zisky znamená to ztrátu ziskového rozpětí a to je zlé znamení. A mimochodem – pozor ! Když firma při zveřejnění nesplní předpovědi analytiků z pohledu výšky zisků byť i jen o jediný centík, může se cena akcie velmi lehce propadnout i do dvojciferných mínusů ! A jak se dá odhadnout růst zisků do budoucnosti?

Celkem dobrý odhad dostaneme, když porovnáme odhad míry zisku na nejbližších 12 měsíců (forecasted earnings yield) s P/E koeficientem, který v sobě zahrnuje zisky za posledních 12 měsíců a rozdíl vyjádříme v procentech. Nezapomeňme, že nepraktické P/E se dá lehce nahradit mírou zisku v %. Zisk a růst zisku, jak uvidíte dál, jsou podstatné faktory pro určení vnitřní hodnoty akcie. Legendární finančník Peter Lynch a mnoho dalších hvězd používá GPE (Growth to P/E ratio) i na vyjádření hodnoty akcie. Když GPE má hodnotu nad 1,00 – akcie je považovaná za podhodnocenou a naopak.

Opusťte Do čeho investovat na burze a získejte další informace pro Vaše úspěšná investiční rozhodnutí