Dva způsoby, jak určovat cíl pro burzovní obchody

Před každým obchodem je důležité si stanovit několik základních parametrů. Je důležité si stanovit vstupní bod, kde otevřete obchod, stop-loss pozici ochranného příkazu uzavření pozice a pak je třeba také stanovit cíl pro burzovní obchody.

Dva příklady jak stanovit cíl pro burzovní obchody a investice

1) Sledujte, jak se pohybovala cena v minulosti

I když ne u každé akcie to je vidět jasně, téměř u všech se dá najít podobnost v minulosti. Prohlédněte si proto graf vývoje ceny akcie za poslední měsíce a uvidíte, že pohyby nahoru a dolů bývají velmi často konzistentní a zhruba stejně velké. Nejlépe je to vidět u akcií, které se pohybují v obchodním rozpětí (ale není to neobvyklé ani u akcií v trendu).

Zde je příklad akcie Hawlett-Packard (HPQ). Při pohledu zpět až do roku 2004 je možné vidět, že akcie HPQ se vždy pohybovala v jednom směru zhruba 2 měsíce a následně provedla korekci trvající zhruba 14 dnů. Ten silnější dvouměsíční pohyb měl výkonnosti zhruba 3body (3USD) zatímco 14ti denní korekce zhruba 1.5 bodu (1.5USD). Je zajímavé, jak se shoduje časové tak i cenové rozpětí pohybů v daném směru. Níže uvedený graf to celkem pěkně ukazuje.

122104hpq

Nicméně i pravidelnost formací a pohybů může být prolomena a ukončena. proto tuto podobnost s historií nelze brát stoprocentně. Přesto je to velmi dobrá metoda pro odhad velikosti pohybů v budoucnu..

2) Použijte předchozí maxima či minima, supporty či rezistence jako potenciální body obratu

Pro mnoho obchodníků to není nic nového. Přesto se to lehčeji řekne než provede. Pohyb ceny akcie se vždy zastaví z nějakého důvodu. Čím častěji se zastavil v daném bodě v minulosti, tím je větší pravděpodobnost, že to zopakuje i v budoucnu. A jestliže vidíte na grafu víc než dvě či tři maxima / minima, můžete se vsadit, že i mnoho dalších obchodníků si kreslí stejné trendlinky jako Vy na grafu dané akcie. I když se tím trochu vytváří takový začarovaný kruh, přesto tato strategie je platná. Je až s podivem, kolik lidí si bez ohledu na to, co vidí na grafu říká „Tentokrát to bude jinak“.

Níže uvedený graf DuPont (DD) dokresluje myšlenku zmíněnou v tomto bodě. DD se odrazilo od rezistence 5x. Dokud se tak nestalo podruhé, nebylo jasné, že klesající trendlinka tvoří resiztenci, ale přesto pak ještě zbyly 3 možnosti jak ji využít pro obchod.

122104dd
Opět na závěr poznámka. I zde došlo nakonec k prolomení rezistence v listopadu. Původní rezistence se stala supportem a bylo nutné změnit úvahu na obchody z typu short na typ long. Vždy je nutné mít v paměti hlavní myšlenku “ Neobchodujte si co si myslíte, že se stane, ale co Vám trh ukazuje, že se děje“.

Přečtěte si i další informace pro Vaše úspěšné burzovní obchody