Indikátory technické analýzy I.

Technická analýza nám slouží k získání přehledu o stávající situaci na burze a to ať už jde o akcie, komodity nebo měnové páry. V tomto článku vám představím několik indikátorů technické analýzy. Pokud chcete mít přehled nejen o všech těchto indikátorech, ale i o všem důležitém co vám může v investování pomoci, pak se zaregistrujte do našeho VIP klubu.

První částí indikátorů technické nalýzy jsou:

  • Parabolic SAR
  • Indikátor MACD
  • MACD Histogram
  • Moving Averages

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé indikátory trochu podrobněji.

Parabolic SAR

Parabolic SAR je zkratkou „Stop and Reversal“, což by se do češtiny dalo přeložit jako zastavení a otočení. Impulsem pro otočení směru je když indikátor protne cenový graf z pozice pod cenou na pozici nad cenou nebo opačně. Parabolic SAR využíváme zejména při trendových postupech, zejména při určování stop úrovní. Jaký je správný postup pro používání tohoto indikátoru a jeho parametry se dozvíte v podrobném článku zde

Indikátor MACD

Indikátor MACD je zkratkou Moving Average Convergence/Divergence a je jedním z nejpoužívanějších indikátorů. Tento indikátor je ukazatelem směru vývoje trendu, síly trendu a umí poukázat i na případnou změnu trendu. Podstatou tohoto indikátoru jsou dva klouzavé průměry jejichž rozdíl znázorňuje a jedná se o princip, který označujeme jako konvergenci a divergenci. Křivka ukazuje na oslabování trendu a nebo potvrzuje vývoj trendu. Čím je větší odstup křivek, tím strměji se trend vyvíjí. Přečtěte si také jaké jsou hlavní vlastnosti MACD a jak tento indikátor co nejlépe využít.

MACD Histogram

MACD Histogram je ukazatelem indikátoru MACD. Tento histogram ukazuje sílu a směr vývoje indikátoru MACD a jedná se tak o jakýsi pokus o pohled kupředu. Dalo by se říci, že je to takový zesilovač výpovědní hodnoty MACD. MACD histogram se nepoužívá samostatně, ale jako doplněk analýzy.

     

Na obrázcích si můžeme všimnout, že oba indikátory MACD jsou zobrazovány na jedné obrazovce. Na prvním obrázku vidíme vzniklou negativní divergenci, která je označena červenou čárou. Na druhém obrázku je vidět opak a to pozitivní divergence, která je označena zelenou čárou. Něco více k použití MACD histogramu.

Moving Averages

MA je zkratkou Moving Averages, což jsou v překladu “klouzavé průměry” a jedná se o nejoblíbenější indikátor technické analýzy. Tento indikátor je nejpoužívanější mezi burzovními obchodníky. 

Dva základní typy můžete vidět na obrázku jsou to: 

  • SMA – simple moving averages – jednoduché klouzavé průměry
  • EMA – exponential moving averages – exponenciální klouzavé průměry

Pokud vás tento indikátor zaujal, zjistěte o něm více, a pokud vás zajímají nejen indikátory technické analýzy, ale i ostatní důležité nástroje a rady pro obchodování, můžete čerpat z dalších mých článků.