Jak na klesající trhy

Finanční trhy  nebo i jednotlivé tituly procházejí během času kromě růstové fáze i silnými výprodeji. Množí se proto řada otázek , jak v takových dnech na burze obchodovat ? Uveďme si tedy pár důležitých informací či strategií pro klesající trhy (bear markets).

Základní charakteristiky medvědích trhů

a) zvýšená volatilita – Trhy jsou emotivní. Býčí trhy jsou vedeny chamtivostí. Medvědí trhy naopak strachem. A jelikož strach je mnohem silnější emoce, vede často k mnohem rychlejším a intenzivnějším rozhodnutím. Výsledkem těchto rozhodnutí je pak často zvýšená volatilita. Čím více budou lidé panikařit a chovat se iracionálně, tím větší pohyby sem a tam budou ceny mít.

klesající-trh-01

b) růstové rally jsou silné a krátké – panický výprodej vede k panickým nákupům. Částečně kvůli uzavírání short pozic a částečně kvůli tomu, že se řada investorů snaží chytit absolutní dna v cenách.

c) více méně všechny tituly se propadají v ceně. – OK , ne všechny . Existují i vítězné akcie. Všechny sektory však pociťují paniku investorů. Sektory, které jinak spolu nesouvisí, najednou pociťují výprodej, který se rozšíří mezi všechna aktiva a tituly. Akcie, dluhopisy, komodity – všechno padá. Jedním z důvodů je to, že peníze během medvědího trhu nejsou prostě jenom odebírány z trhů – ale ony jsou prakticky ničeny. Je to prostě jako opak býčích trhů, kdy je generován zisk.

Např. jestliže má určitý titul tržní kapitalizaci 1 000 000 USD a velký investor se rozhodne vybrat peníze a prodat, nemůže prostě jenom tak prodat akcie za daný počet dolarů a přesunout hotovost někam jinam. Místo toho bude likvidovat pozici – a během padajících trhů to bude znamenat, že cena bude dále padat. A díky tomu se jeho výsledná finanční hotovost z dané pozice zmenší třeba o desetinu. A jelikož bude tu desetinu chtít také vybrat, bude muset prodat víc než chtěl. A to opět stlačí cenu dolu. A tudíž i tržní kapitalizace daného titulu klesne třeba na 900000 USD. 100000 USD bylo zničeno – prostě vymazáno, nikde se neobjevily jako hotovost. To také znamená, že je méně peněz pro investice jinde.

 

 

Jaké cesty tedy zvolit pro obchodování v medvědím trhu

  1. Koncentrujte se na short obchody (spekulace na pokles) – využijte každou příležitost, kdy trhy korigují a rostou, k možnému vstupu do short pozice.
  2. Obchodujte přehnané reakce – jak panický výprodej, tak silná korekční rally – to vše vede k přehnaným reakcím, využijte je pro vstupy do obchodů.
  3. Pro Long obchody (spekulace na růst) – raději sledujte nákupy v korekcích bež prolamování (breakouts)
  4. Pro Long obchody – zkraťte dobu trvání obchodů, raději realizujte dříve menší zisk.

 

Medvědí trhy jsou pro většinu investorů noční můrou. Pro zkušené obchodníky je to však příležitost, jak vydělat zajímavé peníze. Naučte se tedy, jak využít klesající trhy pro více zisků.

 

Vedle informací o tom, jak obchodovat klesající trhy
si přečtěte i další informace o systémech a strategiích obchodování na burze