Krach na burze – Nejznámější příklady

Ačkoliv krach na burze v New Yorku a následně Velká Deprese je asi nejznámější pojem v oboru, existuje i celá řada dalších příkladů nadměrných a nezřízených spekulací, které vedly k prudkým pádům světových finančních trhů.

Tulipánové šílenství (1634 -1637) – na holandském trhu s tulipány vyletěly ceny jedné cizokrajné cibulky v průběhu noci až na 800 tisíc dolarů. V průměru byly tehdy ceny cibulek asi 1000x dražší než dnes.

Tichomořská bublina (1720) – na akciovém trhu vyletěly ceny akcií jediné firmy. Ta firma předtím převzala na sebe britský vládní dluh a za to dostala exkluzivní privilegia v amerických koloniích. Vidina zbohatnutí přivedla investory až k takovému šílenství, že byli ochotní riskovat i celý svůj majetek. Po prasknutí této bubliny údajně přišel o všechno i slavný fyzik Isaac Newton.

Krach na  newyorské burze (1929) – šlo o prasknutí veliké spekulativní bubliny, která se vytvořila díky velikému množství investorů a přehnané naději a víře v rozmach ekonomiky. Růst akciového trhu měřený indexem DJIA tehdy kulminoval na 386 bodech. Díky hospodářskému poklesu. Díky hospodářskému poklesu, který následoval po konjuktuře se investorů zmocnila panika a začali masivně prodávat akcie, až se trh nakonec zhroutil. V roce 1932 Dow Jones klesl až na úroveň 42,8 bodů. Prasknutí spekulativní bubliny tak odstartovalo a urychlilo nejhlubší hospodářskou krizi v dějinách USA s dopadem na celý svět. Zničený trh se následně konsolidoval až na 27 let, když DJIA dosáhl úroveň z roku 1929!

Krach 19.října 1987 – měl mít svůj původ v býčím trhu, který trval asi 5 let po tom, co FED zrušil restriktivní měnovou politiku. Za těch 5 let vzrostl DJIA ze 780 na 2720 bodů. V den, který vešel  do dějin jako „černé pondělí“, klesl DJIA o 508 bodů, tedy celých 23%. Situaci potom zachraňoval FED, který znova zavedl opatření.

Prasknutí bubliny v r.2000 též mělo svůj původ v nadměrném optimismu investorů. Šlo hlavně o přehnané investice do informačních technologií, což souviselo hlavně s rozmachem internetu a PC, taktéž telekomunikací a v neposlední řadě penzijních fondů. Silný býčí trh s průměrným ročním nárůstem nad 20% ročně kulminoval v r.2000. Masivní výprodej a hluboký pokles cen způsobil krizi, která trvá dosud (05/2003) a jejíž další vývoj lze jen těžko odhadnout. Návrat akciových indexů na hodnoty z roku 2000 však celkem jistě potrvá celé roky.

Krach na světových burzách v roce 2008 byl způsoben prasknutím nemovitostní bubliny ve spojených státech a vysokou mírou obchodů na úvěr v téměř všech světových finančních centrech na světě. Velice postiženy byla jak USA tak i Evropa. Finanční insituce se vzpamatovávají z této situace dodnes.

Tyto krachy a spekulativní bubliny jsou nejzřetelnějším důkazem fungování psychologické analýzy. Jde o extrémní nadhodnocení tržních cen v důsledku nadměrného optimismu a následný výprodej v panice s prudkým poklesem cen (prasknutí bubliny).

Související články:

 

Opusťte stránku „Krach na burze“ a přečtěte si víc o tom, jak vydělávat na burze