Money management pro investiční účet

Toto je druhá část informací a rad, jak ochránit váš investiční kapitál při investování na akciové burze nebo při obchodování s komoditami či měnami. Tato money management pravidla vycházejí z díla Alexandra Eldera.

Pravidlo 6 % – ochrana vašeho investičního účtu

Kdysi jsem nedokázal pochopit, proč institucionální tradeři jako celek, mají mnohem lepší výsledky než soukromí tradeři. Průměrný soukromý trader má 50 let, je ženatý, má vysokoškolské vzdělání, často je majitelem nějaké firmy, nebo je odborník ve svém oboru. Možná byste si pomysleli, že tento přemýšlivý, sečtělý člověk, který navíc umí zacházet s počítačem musí v obchodování výrazně předstihnout nějakého 25ti letého ukřičeného mladíka s minimálním vzděláním, který maximálně hrával baseball za universitu a poslední knihu přečetl někdy jako malý kluk. Skutečnost je taková, že průměrný život většiny soukromých traderů, atˇuž mladíků, či těch straších se měří v měsících, na rozdíl od institucionálních traderů, kteří rok za rokem dokáží vydělávat peníze pro firmy, ve kterých pracují. Myslíte, že je to kvůli jejich rychlým reflexům ? Zkušení tradeři nevyhrávají kvůli treningu. Ten je stejně ve většině firem velmi krátký.

Někdy se institucionální tradeři, kteří vydělávávají spousty peněz rozhodnou, že budou obchodovat na vlastní pěst. Opustí firmu, pořídí si stejné vybavení pro obchodování, obchodují stejný systém jako v jejich předešlé firmě, přetáhnou si své staré klienty – a nemají úspěch. Za několik měsíců klepe většina takových kovbojů na dveře personálních agentur a hledají práci v nějaké makléřské firmě. Jak to, že pro firmu dokázali vydělat peníze a pro sebe ne ?

Když instituciální trader opustí firmu, opouští také svého managera, člověka zodpovědného za jeho disciplinu a kontrolu rizika. Manager mu nastavuje přesnou míru rizika na každý jednotlivý obchod. To je podobné tomu, co může soukromý trader dělat s pravidlem 2%. Firmy pracují s obrovským kapitálem, riskují velké množství dolarů co se týče sumy, ovšem minimum, co se týče procent. Trader, který poruší tato pravidla je propuštěn. Soukromý trader může porušit pravidlo 2% a tuto chybu skrýt, ovšem kdyby měl managera, okamžitě by za to byl potrestán. Soukromý trader si může papírky s příkazy k obchodům schovat do krabice od bot. Manager ve firmě je placený od toho, aby se rychle zbavil nedisciplinovaných , impulzivních traderů. Má za úkol chránit institucionální tradery před katastrofickými ztrátami, které likvidují mnoho soukromých účtů.

Manager nastavuje pro každého tradera maximální povolenou měsíční ztrátu. Pokud se trader k této úroveň přiblíží, jsou jeho obchodní pravomoci okamžitě omezeny a pokud jí překročí, do konce měsíce už nesmí obchodovat. Všichni procházíme cykly. Jednou nám jdou trhy na ruku a všechno na co sáhneme se promění ve zlato. Jindy je to přesně obráceně. Můžete si dokonce myslet, že vám obchodování opravdu jde, ovšem jakmile začnete prodělávat, trh vám říká, že má na vaše obchodní schopnosti trochu jiný názor.

Většina soukromých traderů, kteří zaznamenají sérii ztrát se snaží své ztráty smazat a obchodují mnohem intenzivněji. Ztroskotanci si myslí, že úspěšný trade je právě za dveřmi a že ta smůla přece musí jednou skončit. Přidávají na obchodech a zvětšují tak objem peněz v trhu, tím si s jistotou kopají hlubší a hlubší hrob. Rozumnější je zredukovat množství peněz v trhu a nakonec úplně přestat obchodovat a zkontrolovat váš obchodní systém. Manager zastaví každé neúspěšné období svého tradera tím, že pokud trader překročí měsíční limit pro ztrátu, zakáže mu obchodovat po zbytek měsíce. Představte si, že jste v místnosti se svými kolegy, kteří aktivně obchodují, zatímco vy máte povoleno maximálně jim ořezávat tužky nebo jim skočit pro pizzu. Tradeři dělají co můžou jen aby se do takové situace nedostali. Takový sociální tlak vás motivuje k tomu, abyste neprodělávali.

Můj přítel, který šéfoval jedné makléřské firmě v Londýně, měl ve svém týmu ženu, která byla opravdu výborná v tradingu. Jednou se jí nedařilo a v polovině měsíce se přiblížila ke svému limitu pro ztráty. Můj známý věděl, že bude muset omezit její obchodní privilegia. Věděl také, že je citlivá a že by jí takovým činem rozhodně zranil. Našel proto kurz o finančním managementu ve Washingtonu a poslal jí tam se záminkou jejího dalšího vzdělávání v oboru. Většina managerů není tak taktní. Ovšem at´už taktní či nikoliv, měsíční limit pro ztráty chrání tradery před smrtí způsobenou kousanci od piraní – před sérií nepříjemných malých ztrát, které mohou vést ke katastrofě.

Piraňa je tropická, říční ryba, ne o moc větší než lidská ruka, ovšem má tlamičku plnou velkých, ostrých zubů. Na první pohled nevypadá příliš nebezpečně, ovšem pokud do řeky vstoupí pes, člověk nebo osel, může ho napadnout celé hejno těchto ryb s takovou razancí, že se takový útok může stát pro dotyčného jedince smrtelným. Celého býka dokáže takové hejno ohlodat na kost během několika minut. Trader se chrání před žraloky pravidlem 2%. Ovšem i tak se potřebuje chránit před piraněmi. Pravidlo 6% ho chrání před tím, aby ho neohlodaly na kost.

Pokaždé když hodnota vašeho účtu klesne pod 6% hodnoty vašeho účtu z konce předchozího měsíce, přestaňte obchodovat po zbytek měsíce.

Spočítejte hodnotu vašeho účtu každý den. Cash plus  dnešní hodnota všech vašich otevřených pozic. Přestaňte obchodovat jakmile hodnota účtu klesne 6% pod hodnotu účtu z posledního dne předchozího měsíce. Zavřete všechny otevřené pozice a po zbytek měsíce neobchodujte. Pokračujte ve sledování trhů, sledujte vaše oblíbené akcie a indikátory a pokud chcete, dělejte papertrading. Překontrolujte váš obchodní systém. Byla ztráta způsobena nešťastnou náhodou , nebo je závada ve vašem systému ?

Lidé, kteří opouštějí makléřské firmy, umějí obchodovat. Jejich disciplína ovšem není interní, ale externí. Bez svých manažerů rychle přijdou o peníze. Proto si musíte vy tvořit svůj vlastní systém pro disciplinu. Pravidlo 2% vás ochrání před katastrofickou ztrátou a pravidlo 6% vás ochrání před sérií ztrát. Pravidlo 6% vás přinutí učinit něco, čeho většina lidí sama o sobě není schopna – ukončit sérii ztrát.

Používáním těchto dvou pravidel si pořídíte svého vlastního manažera. Na následujícím příkladu si ukážeme, jak to funguje. Abychom to zjednodušili, řekněme, že při každém tradu budeme riskovat 2 % hodnoty účtu, přestože se ve skutečnosti snažíme riskovat méně.

Na konci měsíce trader spočítá hodnotu svého účtu a zjistí, že má $ 100,000 a žádné otevřené pozice. Takže ví, že maximální limit pro ztrátu pro následující měsíc je : 2 % tedy $ 2,000 na jeden obchod a 6 % tedy $ 6,000 na celý účet.

O několik dní později najde velmi atraktivní akcii A. Určí kam dát STOP a nakoupí tolik akcií, aby riskoval $ 2,000 nebo 2 % svého účtu.

Za několik dalších dní najde akcii B a udělá podobný obchod, při kterém riskuje dalších $ 2,000.

Koncem týden koupí akci C a riskuje dalších $ 2,000.

Další týden narazí na akcii D, která vypadá mnohem lépe než všechny tři předchozí, které koupil. Má jí koupit ? Odpověď zní NE. Jeho účet je už vystaven riziku 6 % ztráty. Má otevřeny 3 pozice a na každé riskuje 2% a pokud by se trh otočil proti němu přijde o 6 % svého účtu. Pravidlo 6% mu znemožňuje aby riskoval v současné chvíli více.

Za několik dní jeho akcie A výrazně stoupne a trader posune STOP nad breakeven. Akcie D, kterou před několika dny nemohl koupit stále vypadá velmi atraktivně. Smí jí teď koupit ? Odpověď zní ANO, protože v současnosti je jeho účet vystaven 4% riziku. Riskuje 2% na akcii B a další 2% na akcii C. Na akcii A nic neriskuje, protože STOP má umístěn nad breakeven. Takže trader koupí akcii D a riskuje dalších $ 2,000 nebo 2 % svého účtu.

Později během toho samého týdne narazí na akcii E, která vypadá velmi dobře. Smí jí koupit ? Pravidlo 6% mu nařizuje na tenhle trade zapomenout, protože jeho účet je již vystaven 6% riziku na akciích B,C a D (na akcii A již nic neriskuje).

Za několik dní akcie B poklesne a zastaví se na STOPCE. Akcie E vypadá stále velmi dobře. Smí jí koupit ? Odpověď zní NE, protože na akcii B již ztratil 2% a jeho účet je vystaven 4% riziku na akciích C a D. Kdyby přidal další pozici, vystavil by se většímu než 6% riziku za měsíc.

Pravidlo 6% Vás chrání před piraněmi. Jakmile vás začnou okusovat, utečte z vody a nenechejte ty potvory, aby vás ohlodaly na kost. Můžete mít otevřeno více než 3 pozice, pokud riskujete méně než 2% na jednom tradu. Pokud budete riskovat 1% hodnoty vašeho účtu, můžete mít otevřeno 6 pozic. Pravidlo 6% chrání váš účet na základě hodnoty účtu z posledního dne minulého měsíce a nezapočítává do něj zisky, které jste mohli udělat během současného měsíce.

Pokud se vám podaří začít nový měsíc obrovskými zisky na otevřených pozicích, musíte posunout STOPKY a propočítat vše tak, abyste neriskovali 2% a na jednotlivém obchodě a 6% na celkovém účtu. Pokud se vám bude dařit a váš účet poroste, pravidlo 6% vám v následujícím měsíci umožní obchodovat s větším objemem peněz. Pokud se vám nebude dařit, a váš účet poklesne na hodnotě, poklesne pro následující měsíc i vaše kupní síla.

Pravidlo 6% vám umožní obchodovat s větším objemem v době, kdy se vám daří a včas vám zabrání v obchodování pokud vám to přestane jít. Ve chvíli, kdy trhy jdou vaším směrem, posunete STOP nad breakeven a přidáte další pozice. Pokud vaše akcie nebo futures jdou proti vám a zastaví se na STOPCE, přijdete pouze o maximální možnou částku, kterou jste si na ten měsíc určili. Ušetříte tak valnou část svého účtu na obchodování v následujícím měsíci.

Tato pravidla vám umožní dělat tzv. ”pyramidování pozic” – přikupování ziskových pozic. Koupíte akcii, ona jde nahoru a vy posunete STOP nad breakeven, v tu chvíli můžete tu samou akcii dokoupit v případě, že na nové pozici nebudete riskovat víc než 2% hodnoty vašeho účtu a celkově nebudete riskovat víc než 6% hodnoty účtu. Na každou pozici koukejte jako na samostatný trade.

Většina traderů prochází emocionálními swingy, jsou naplnění radostí když se daří a jsou smutní, když pozice klesají. Pokud chcete být disciplinovanými tradery, pravidlo 2% a pravidlo 6% promění tento váš dobrý záměr v realitu bezpečnějšího tradingu.

Četli jste i první díl informací o řízení rizika při investicích do akcií, měn či komodit?

A nebo získejte další informace pro Vaše úspěšné investice.