3 tipy pro řízení rizik při obchodování na burze

Pravidla money managementu jsou samozřejmou součástí každé dobré obchodní strategie. Řízení rizika, které hrozí u každého jednotlivého obchodu, je stejně důležité, jako vybrání akcie pro každý konkrétní obchod. I přesto zůstávají pravidla rozumné správy financí často v obchodních a investorských plánech opomenuta.

Ale pamatujte si: Bez znalosti těchto pravidel vyděláte jen těžko.

 

Tři důležité otázky pro každou strategii řízení financí

Pokud chcete své finance při obchodování na burze spravovat odpovědně, měli byste vždy hledat odpovědi na tři otázky:

  • Jak velké nebezpečí ztráty nese každá pozice v mém portfoliu?
  • Kolik obchodů mohu mít otevřených zároveň?
  • Jaký je můj poměr riziko:výnos?

Vaše strategie řízení financí by vám měla pomoci s určením počtu akcií pro každý obchod, který chcete otevřít. Tím budete mít nebezpečí spojené s investováním svých peněz víc pod kontrolou.

 

Tip č. 1 – Jak velké je riziko

Definice maximální hodnoty rizika se může lišit pro každou pozici. Nejlepší obchodníci doporučují používat hodnoty mezi 0.5 a 2% z celkové hodnoty vašeho účtu.

Příklad:

Můj účet má hodnotu $100 000. Nejvyšší riziko, které chci a mohu podstoupit na jedné pozici je 1%. To znamená, že mohu přijít o $1000 na každém obchodu. Pokud je rozdíl mezi hodnotou při otevření pozice a hodnotou stop loss $1, potom mohu otevřít obchod s 1000 akciemi.

Jednoduchý výpočet je (absolutní riziko)/(rozdíl mezi vstupem a stop loss). Měli byste tedy otevřít obchod s 1000 akciemi? Ne tak docela! Ještě si musíte ověřit další pravidla řízení rizik.

Doporučení: Pokud s obchodováním teprve začínáte, riskujte málo. Použijte 0.4-0.5% z celkové hodnoty vašeho účtu. Jak poroste vaše sebevědomí a současně v svém obchodním deníku uvidíte, že se vám daří, můžete tuto hranici zvýšit.

 

Tip č. 2 – Kolik obchodů mohu otevřít zároveň?

Není snadné udržet si přehled nad všemi otevřenými obchody, pokud jich máte hodně. Stále totiž na to máte jenom dvě ruce. Musíte vždycky být schopni s obchodem pracovat v případě, že dojde k výrazné změně na trhu. A to se může přihodit, i pokud se věnujete swingovému obchodování.

Limitujte tedy počet pozic, které máte v jednom okamžiku otevřené. Domnívám se, že pro jednotlivce je maximum 8 otevřených obchodů zároveň. Raději tento pevný limit nepřekračujte, 5-6 otevřených pozic je ideální maximum pro každého obchodníka.

Příklad:

Máte účet o hodnotě $100 000. Rozhodnete se obchodovat maximálně pět pozic v jednom okamžiku. Váš broker nabízí marži 2:1 při otevřeném obchodu přes noc. To znamená, že můžete použít až $40 000 pro jeden obchod. Jak se k tomu dopočítáte? 100 000 x /2/5 = 40 000. Takže pokud chcete nakoupit akcie o ceně $20 za kus, tohle pravidlo říká, že nesmíte překročit 2000 kusů akcií. Porovnejte to s pravidlem v předchozím odstavci a zvolte si NIŽŠÍ počet akcií pro tento obchod.

 

Tip č. 3 – Poměr riziko:výnos

Nikdy se nepokoušejte obchodovat, pokud je váš poměr riziko:výnos menší než 2,5:1! Toto pravidlo dodržujte skutečně důsledně, obzvlášť pokud obchodujete teprve krátce a nemáte ještě žádné zkušenosti. V takovém případě byste si měli nastavit poměr na 3:1.

 

Co ještě nezapomenout u strategie řízení financí

Existují samozřejmě i další důležitá pravidla, která byste měli zahrnout do své strategie money managementu.

Obchodujte pouze s likvidními akciemi, u kterých je obchodován objem minimálně 300 000 kusů akcií za den, pro swingové obchodování volte objem více než 1 000 000 kusů akcií denně pro day-trading.

Používejte pouze akcie, které mají hodnotu vyšší než $5. Akcie, které stojí méně, nejsou obchodovány manažery velkých fondů, je snadnější je manipulovat. Technická analýza u těchto akcií nemusí správně fungovat.

 

Jednoduchá tabulka pro money management

Pro správné řízení financí vás čeká několik výpočtů. Nemusíte je ťukat do kalkulačky, snadno výsledné hodnoty automaticky určíte v tabulce (Excel nebo OpenOffice Calc). Do tabulky pouze vložíte hodnoty pro vstupní cenu, stop loss a vaši cílovou hodnotu. Takhle tabulka může vypadat:

excel sheet pro řízení rizik

 

Řízení financí a nebezpečí ztrát s tím spojeného by mělo být klíčovou součástí každého vašeho obchodního plánu. Vždy pamatujte na to, abyste jednotlivé pozice plánovali s ohledem na řízení rizika už od samého prvopočátku.

 

Podívejte se i na další informace o obchodování na burze