6 pravidel jak být ziskový burzovní obchodník

Je celá řada vlastností, které by měl mít každý ziskový burzovní obchodník, ale i investor. Pokud chcete na trzích skutečně vydělávat a to dlouhodobě, pak si prostudujte níže uvednených šest pravidel úspěšných burzovních obchodníků.

Zisk z obchodů na burzeMusíte mít svou „výhodu“

Každý úspěšný obchodník má tu svou „výhodu“ – je v čemsi speciální, je v čemsi dobrý. Proto lze doporučit, aby se každý zájemce stal specialistou na svůj obchodní systém. Např. odborníkem na jednu klíčovou formaci na grafech ve spojení s indikátory technické analýzy, specialistou ve vyhledávání takových kombinací na aktuálním trhu. Např. je možné se snažit se o hledání obchodních příležitostí s poměrem zisk/risk nejméně 3 ku 1. Definujte si takovou svou „výhodu“ i písemně a často si ji připomínejte.

Disciplína při vykonávání příkazů

Jakmile jednou budete mít svůj styl, kde své přednosti nejlépe využijete, pak musíte být schopni realizovat příkazy, které Vám Vaše strategie a obchodní plán definují. Je velmi dobré z této činnosti cíleně odstranit emoce, neboť právě realizace příkazů „bez ohledu na city“ Vám může zajistit kvalitní obchodování

Efektivní správa peněz

Money management. Agresivní obchodní či investiční strategie může zruinovat i dobrý systém, pokud je provázen obchody s velkými ztrátami. A naopak příliš konzervativní alokace prostředků do obchodování může zbytečně degradovat výsledky Vašeho obchodování.

Mít plán a definovaný proces přípravy na obchodování

Jestliže obchodník nemá plán, pak se prakticky zbavuje šance na výdělečné obchodování. Plán by měl být v písemné podobě, s pevně stanovenými cíli, s popisem obchodní/investiční strategie, s pravidly vstupu a výstupu do obchodů atd. Pokud takový dokument obchodník nemá, pak se většinou nechá při obchodování unést momentální situací a zejména emocemi, které však nevedou dlouhodobě k dobrým výsledkům. Součástí plánu by měl být také popis kdy a jak se na obchodování připravovat.

Zodpovědnost

Ať už obchodník používá jakoukoliv metodu pro své aktivity na burze, jedno musí být jasné. A to je skutečnost, že za všechny své obchody, za všechny svá rozhodnutí, je odpovědný pouze on sám. Pouze tento přístup vede k dobrým výsledkům, k zaměření na hledání případných chyb u sebe, ve svém systému, ukáže-li se, že není vše v pořádku. Svádění ztrát či chyb na vnější okolí je krokem k ještě větším ztrátám.

Vize

Obchodník musí mít vizi, musí být rozhodnut dosáhnout svých cílů i v případě, že budou období neúspěchu. Ti, kteří dosáhli úspěchu, věřili svým schopnostem nejenom v časech dobrých, ale i špatných. Samozřejmě je nutné definovat také maximální riziko tolerované obchodníkem a ujistit se, že je vynakládáno maximální úsilí pro zvyšování stavu financí na obchodním účtu. Vize je také provázena neustálým testováním nových nápadů a pravidelným sledováním stávajícího obchodního systému.

Těchto šest pravidel představuje dobrý základ pro jakýkoliv přístup k vydělávání peněz na burze. Jejich rozvedením pak získáte ucelený obchodní plán a strategii pro právě váš přístup. Pokud v té věci potřebujete přeci jenom radu, napište nám. Jsme připraveni Vám pomoci.

Přečtěte si i další zajímavé informace o tom, jak obchodovat na burze