Candlesticky – svíčkové formace pro tři svíčky

Na grafech často najdeme i svíčkové formace pro tři svíčky – formace 3 candlesticků. Jejich výpovědní hodnota je ještě silnější než formace dvou svíček. Zde jsou uvedeny důležité svíčkové patterny púro burzovní obchodníky.

 

Abandoned Baby (sute go)

V klesajícím trendu se vytvoří dlouhý černý candlestick. Následně vznikne mezera (gap) ve stejném (klesajícím) směru. Současně dojde k obchodování v malém rozpětí a zavírací cena se nachází v blízkosti otevírací ceny (“doji”).

Takováto situace naznačuje možné otočení trendu do směru nahoru (rally). Potvrzení tohoto otočení proběhne ve třetím candlesticku prostřednictvím mezery (gap) nahoru.

Výpovědní hodnota : dobrá

abandonedbaby

 

Abandoned Baby (sute go)

Trend nahoru může končit. Po dlouhém bílém candesticku vznikne Doji s mezerou (gap). Následuje třetí černý candlestick , který sahá hluboko do rozsahu prvního bílého. Důležité je, aby minimum rozsahu “doji” se nedotýkalo maxima obou dvou vedlejších candlesticků.

Signal: bearish
Výpovědní hodnota : dobrá

abandonedbaby2

Advanced Block (saki zumari)

3 bílé candlesticky, každý s vyšší zavírací cenou. Každý následující candlestick má otevírací cenu v rozsahu předchozího candlesticku. Druhý a třetí candlestick mají dlouhý “knot”. To indikuje signál k prodeji. Potvrzení však je nutné,

Výpovědní hodnota : střední

advanceblock

Breakaway

Po negativním trendu zakončeném 3 krátkými černými candlesticky je další (čtvrtý) candlestick bílý a má svou uzavírací cenu nad rozsahy posledních třech krátkých černých candlesticků.
Tento scénář by mohl zahajovat otočení nahoru.
Výpovědní hodnota : dobrá

breakaway

Concealing Baby Swallow

Silný trend dolů znázorněný dvěma “Marubozu” následuje černý candlestick jehož dlouhý horní knot zasahuje do rozsahu předcházejících. Poslední candlestick naznačuje zpětné nákupy, ale zavírací cena dosáhne nového minima. Tento scénář nabízí krátkodobě orientovaným obchodníkům příležitost k levnému nákupu. Tudíž by mělo dojít k otočení trendu.

Výpovědní hodnota : dobrá

concealingbabyswallow

Deliberation (aka sansei shian boshi)

První a druhý candlestick mají dlouhé bílé tělo. Třetí candlestick otevře blízko zavírací ceny druhého (případně s malou mezerou – gap). Jeho tělo je však malé. To ukazuje na prodejní signál. Potvrzení je nutné.
Výpovědní hodnota : střední

deliberation

Hanging Man

Po candlesticku “Hanging man” je vhodná obezřetnost, neboť může naznačovat otočení (ukončení) současného stoupajícího trendu. Trh se stal “zranitelným”.
“Hanging man” a “Hammer” vypadají stejně, přičemž “Hanging man” se objevuje po trendu nahoru a “Hammer” po trendu dolů.

“Hanging man” by se měl objevovat v horních částech právě proběhlého trendu nahoru. Otevírací cena “Hanging man” candlesticku je v ideálním případě nad rozsahem předchozího canldesticku. Doporučuje se vyčkat následujícího candlesticku. Otočení trendu je potvrzeno v případě, že další candlestick je černý a jeho rozsah je pod tělem candlesticku “Hanging Man”.

Stop-cena leží nad maximální cenou candlesticku “Hanging Man”.

Výpovědní hodnota : střední

hangingman

Ladder Bottom

V prvních třech candlesticích dochází k silnému výprodeji. Obchodníci zahajují své nákupní aktivity od čtvrtého candlesticku. Z toho vznikne otevírací cena v pátém candlesticku , která je výše než otevírací cena předchozího. Jestliže je pátý candlestick dlouhý bílý a nebo je potvrzen velkým zobchodovaným objemem, je pravděpodobné otočení trendu směrem nahoru.
Výpovědní hodnota : střední

ladderbottom

Mat Hold

V prvních třech dnech dochází k částečnému vybírání zisků po trendu nahoru. Čtvrtý candlestick obchodníci znovu nakupovat, což vede k posunu ceny nahoru během pátého candlesticku.
Jestliže je pátý candlestick dlouhý bílý a nebo je potvrzen velkým zobchodovaným objemem, je pravděpodobné otočení trendu směrem nahoru.

Výpovědní hodnota : střední

mathold

Morning Doji Star (ake no myojyo doji bike)

Po velkém černém candlesticku v trendu dolů se při otevření následujícího candlesticku vytvoří mezera (gap). Tento druhý candlestick má malý rozsah a zavírací cena je téměř identická s otevírací cenou (doji).
Tato situace naznačuje možnost otočení trendu pro posun nahoru. Potvrzení tohoto otočení přinese třetí bílý candlestick.

Tato formace je rozvinutím “Doji Star” formace.

Výpovědní hodnota : dobrá

morningdojistar

Evening Doji Star (yoi no myojyo doji bike minami jyuji sei)

Tato formace navozuje otočení trendu směrem dolů. Po dlouhém bílém candlesticku následuje příští otevírací cena po mezeře (gap). Druhý candlestick má malý rozsah a zavírací cena je téměř identická s otevírací cenou (doji). Třetí candlestick je černý a zasahuje hluboko do prvního bílého.
Signál: bearish
Výpovědní hodnota : střední
eveningdojistar

Morning Star (sankawa ake no myojyo)

Po velkém černém candlesticku v trendu dolů se při otevření následujícího candlesticku vytvoří mezera (gap). Tento druhý candlestick má malý rozsah a zavírací cena je téměř identická s otevírací cenou (může být bílý nebo černý).
Tato situace naznačuje možnost otočení trendu pro posun nahoru. Potvrzení tohoto otočení přinese třetí bílý candlestick.

Tato formace je rozvinutím “Doji Star” formace.

Formace “Morning star” může vytvářet pásmo cenové podpory (support).

Stop-cena leží pod nejnižší cenou této formace.

Výpovědní hodnota : dobrá

morningstar

Evening Star (sankawa yoi no myojyo)

Tato formace navozuje otočení trendu směrem dolů. Po dlouhém bílém candlesticku následuje příští otevírací cena po mezeře (gap). Druhý candlestick má malý rozsah a zavírací cena je téměř identická s otevírací cenou (může být bílý nebo černý). Třetí candlestick je černý a zasahuje hluboko do prvního bílého.
Signál: bearish
Výpovědní hodnota : střední

eveningstar

Rising Three Methods

V trendu nahoru se vytvoří dlouhý bílý candlestick. Následují ho 3 menší candlesticky v mírném poklesu (návratu). Pátý candlestick je však znovu dlouhý a bílý a cena dosáhne nových maxim.

Slabý návrat zpět mezi dvěma silnými pohybu nahoru ukazuje, že v trendu nahoru si pouze obchodníci krátce odpočali, ale celkový trend nahoru zůstává zachován.

Výpovědní hodnota : dobrá

risingthreemethods

Side-by-Side White Lines (narabi aka)

V trendu nahoru se utvoří 3 bílé candlesticky za sebou. Mezi prvním a zbývajícími dvěma je mezera (gap) směrem nahoru , která zůstává neuzavřena. Jde o potvrzení trendu nahoru.
Signál: bullish
Výpovědní hodnota : dobrá

sidebysidewhite

Side-by-Side White Lines (narabi aka)

Trend dolu je potvrzen, neboť mezera (gap), která následovala po prvním černém candlesticku , nebyla uzavřena.

Signal: bearish
Výpovědní hodnota : dobrá

sidebysidewhite2

Stick Sandwich (gyakusashi niten zoko)

Tato formace je tvořena třemi candlesticky, které jsou charakterické stále vyšší otevírací cenou. Toto naznačuje, že se trh pokouší najít hranici cenové podpory (support). Je zde zřejmá tendence k otočení trendu , přičemž zavírací cena prvního a třetího candlesticku by mohly sloužit jako hranice podpory (support).

2. candlstick zavře nad prvním candlestickem, třetí candlestick má tutéž zavírací cenu jako první.

Doporučuje se vyčkat potvrzení. Jde o nákupní signál.

Výpovědní hodnota : nízká

sticksandwich

Three Inside Up (harami age)

Tato formace je spolehlivější než formace “Harami”. Třetí candlestick slouží jako potvrzení pozitivního otočení trendu.
Výpovědní hodnota : dobrá

threeininsideup

Three Inside Down (harami sage)

Trend nahoru končí. Po dlouhém bílém candlesticku následuje malý černý candlestick s otevírací cenou pod předchozí zavírací. Toto již naznačuje otočení trendu.

Třetí dlouhý černý candlestick zasahující do rozsahu prvního bílého potvrzuje toto otočení.

Signal: bearish

Výpovědní hodnota : dobrá

threeininsidedown

Three-Line Strike

Růst ceny v poslední třech bílých candlesticích je smazán následným dlouhým černým candlestickem. V případě, že síla původního trendu nahoru byla velká, zůstane tento zachován.

Výpovědní hodnota : nízká

threelinestrike

Three Outside Up (tsutsumi age)

Tato formace je spolehlivější než formace “Engulfing”. Třetí candlestick slouží jako potvrzení pozitivního otočení trendu.
Signal: bullish

Výpovědní hodnota : dobrá

threeoutsideup

 

Three Outside Down (tsutsumi sage)

Zahajuje trend dolů. Po krátkém bílém candlesticku následuje dlouhý černý , jehož rozsah zcela přesahuje předchozí bílý. Třetí černý candlestick potvrzuje směr.

Signal: bearish

Výpovědní hodnota : dobrá

threeoutsidedown

 

Three Stars in the South (kyoku no santen boshi)

V trendu dolů následují za sebou tři černé candlesticky. Je ovšem vidět, že pokles dolů slábne. Tato formace naznačuje možné otočení trendu.

Výpovědní hodnota : střední

threestarssouth

 

Three White Soldiers (aka sanpei)

Tři bílé candlesticky následují po sobě se stále vyšší zavírací cenou. Je to dobrý znak, že trend nahoru se upevňuje. Jde o silný nákupní signál.

Výpovědní hodnota : dobrá

threewhitesoldiers

 

Three Black Crows (sanba garasu)

Formace podobná “Three White Soldiers” ovšem pro trend dolů. Každý candlestick má otevírací cenu v rozsahu předchozího a zavírací cena je blízko minima daného candlesticku. Jde o silný prodejní signál.

Výpovědní hodnota : dobrá

threeblackcrows

 

Identical Three Crows (doji sanba garsu)

Trend nahoru je ukončen. Vytvoří se tři dlouhé černé candlesticky, jejichž otevírací cena je vždy velmi blízko zavírací ceně předchozího. Jedná se o podobnou formaci jako “Three Black Crows”

Signal: bearish

Výpovědní hodnota : velmi dobrá

identicalthreecrows

Tri Star

Po delším trendu dolů začíná trh ukazovat pozitivní signály, dlouhé černé candlesticky jsou následovány třemi “Doji” candlesticky. Toto otočení trendu vrcholí formací “Tri-Star”.

Výpovědní hodnota : střední

tristar

 

Unique Three River Bottom (sankawa soko zukae)

v trendu dolů se vytvoří dva černé candlesticky , přičemž tělo druhého je v rozsahu prvního. Dlouhý dolní knot druhého candlesticku (“Hammer”) může znamenat, že obchodníci znovu začínají nakupovat. Třetí candlestick má otevírací cenu sice nižší než předchozí zavírací cena, ale je bílý.

Výpovědní hodnota : střední

.

uniquethreeriver

 

Upside Gap Three Methods (uwa banare sanpoo hatsu oshi)

V trendu nahoru se utvoří dva bílé candlesticky následované třetím černým. Ten by však měl znamenat pouze krátkodobé vybírání zisků a původní stoupající trend by měl zůstat zachován.

Výpovědní hodnota : střední

upsidegapthree

 

Downside Gap Three Methods (uwa banare sanpoo ippon dachi)

V trendu dolů se utvoří dva černé candlesticky následované třetím bílým. Ten by však měl znamenat pouze krátkodobou korekci. Původní klesající trend by měl zůstat zachován

Signál: bearish
Výpovědní hodnota : střední

downsidetasukigap

 

Upside Gap Two Crows (shita banare niwa garasu)

Trend nahoru pokračuje dlouhým bílým candlestickem. Druhý candlestick otevře nad zavírací cenou prvního s mezerou (gap). Třetí candlestick otevře opět nad předchozím a zavře pod ním. Zavírací cena třetího candlesticku je nad cenou prvního. Doporučuje se vyčkat potvrzení, zda jde o prodejní signál.

Výpovědní hodnota : střední

upsidegaptwocrows

 

Two Crows (niwa garasu)

 

Jde o stejný typ formace jako Upside Gap Two Crows s tím rozdílem, že třetí candlestick svou zavírací cenou zasáhne do rozsahu prvního bílého. Tato formace je více negativní.

Výpovědní hodnota : střední

twocrows

 

Upside Tasuki Gap (uwa banare tasuki)

 

První dva bílé candlesticky ukazují dobrý pozitivní trend, jež je trochu přibržděn třetím. Třetí černý candlestick by mohl naznačovat krátkodobou korekci.

Výpovědní hodnota : střední

upsidetasukigap

 

Čtěte více jak využít svíčkové formace a technickou analýzu pro Vaše ziskové obchody.