CBOE Options Put/Call Ratio

Indikátor CBOE Put/Call Ratio se vyskytuje v řadě reportů z oblasti technické analýzy akciových trhů.

Tento indikátor je jednoduše poměrem put opcí (spekulace na pokles) a call opcí (spekulace na růst) zobchodvaných v daném dnu. Objem put opcí bývá větší v období, kdy se investoři obávají poklesů. V takovéto době se tito investoři zajišťují proti poklesy právě nakupováním put opcí.. Investoři, kteří mají zajištěné portfolio pomocí put opcí, již nemají důvod prodávat své akcie a proto i prodejní tlak na trhu může klesnout. Což může vést k růstu, alespoň krátkodobě. To je hlavní využití tohoto indikátory v praxi.

Treshold line je relativní hodnotou, protože sentiment indikátory jako VIX, VXX, QQV, Put/Call ratio jsou produkty posledních trendových trhů. V minulých letech se jednalo hlavně o býčí trhy. Proto je třeba zvažovat při delšímpohledu možnou rekalibraci této hladiny. Vhodné je brát je dynamicky, např. jako předcházející 52-týdenní high a low.

Ze zkušenosti ale vím, že když se obě MA (uvedené na grafu dole) dostávají na naznačený práh, pak výprodeje na trhu akcelerují. je však třeba být opatrný a dívat se i na významné hladiny supportu , které vytvářejí další část skládanky při otočkách trhu.

 

 putcall

Získejte více informací, jak obchodovat na burze