Jak analyzujete situaci Vy při burzovních obchodech?

Ukážete-li ten samý graf několika lidem, můžete očekávat od každého trochu jinou odpověď jako “ je to na maximech a tam se to otočí a trochu se vrátí, aby následně prorazilo opět do nových maxim” nebo “je to na maximu, objemy slábnou, rozhodně se to otočí a spadne dolů” nebo “Klouzavý průměr X překřížil klouzavý průměr Y”.

Důležité je, jak analyzujete situaci Vy

Otázka však stojí : “Co berete Vy v úvahu při pohledu na takový graf?” . Co vidíte ? Vidíte skutečnost nebo vidíte to co chcete vidět a na základě toho si představujete budoucnost ? Jak jsem již uvedl výše, je mnoho lidí , kteří si naplní grafy různými dalšími indikátory. Mají 10 různých klouzavých průměrů, stochastics, RSI, ADX, Bollingerova pásma atd. Není nic špatného tyto indikátory používat. Avšak je zapotřebí dávat pozor na to, “aby se nezabloudilo tak hluboko do lesa, že nebude vidět vršky stromů”. Takoví čtenáři grafů, pak vědí všechno hranicích %K a %D, avšak neumí najít support a rezistenci. Ztrácejí totiž cit pro ty základní důležité principy, zatímco se orientují na mnoho informací poskytovaných zmiňovanými indikátory.

Jak lidé na světě vydělávali peníze na burze v letech 1792 až 1920, kdy grafy nebyly téměř používány ? Co dělali soukromí spekulanti v té době ? Sledovali CNBC a pozorovali stochastics ? Kdepak, oni sledovali emoce a okamžiky, kdy se tyto emoce ukázali na “ticker tape”.(tedy na zprávách o proběhlých obchodech). Nezavrhuji pomůcky technické analýzy, používám řadu z nich – avšak vždy si hledím základů. Každý úspěšný obchodník, se kterým jsem přišel do styku, nikdy nepřestal sledovat základní principy. Pamatujte si, že důležité je mít své grafy co nejjednodušší. Méně je někdy více.

Když se dívám na candlesticky, vidím obavy, chamtivost, bolest, pláč, smích, inspiraci a deziluzi v každé formaci co jich můžu na grafech najít. Grafy jsou jako různé inkoustové skvrny , které psychiatři rádi ukazují svým pacientům a ptají se “Co vidíte ?”

Zní to možná trochu bláznivě, ale před nějakou dobou jsem totálně propadl trhům a nyní se mi zdá , že jsem udělal to nejlepší, co jsem mohl udělat. Obchoduji tak, jak ke mně trhy promlouvají. Obchoduji lidi, kteří projevují na burze své emoce, neobchoduji akcie. Je mi jedno, zda se jim říká “akcie” nebo nějak jinak. Dokud budou mít tyto instrumenty místo k obchodování jako jsou burzy NYSE či NASDAQ a dokud o nich budou dodávat real-time a historická data, tak je budu obchodovat.

Přečtěte si i další tipy, jak vydělávat na burze