Jak vybrat akcie pro průlomové obchodní strategie

Akciové filtry (stock screeners) pro výběr akcií jsou dostupné na mnoha webových stránkách, jež poskytují informace o stavu akciových burz. Filtry jsou jedny z nejužitečnějších pomůcek, které se používají pro automatické prohledávání kapitálových trhů a vedou k vyhledání ideální obchodní příležitosti pro specifickou obchodní strategii.

Hlavní úskalí při použití těchto automatických filtrů spočívá v definování správných parametrů. Pravidla, která zmiňuji níže, jsou určena pro vyhledání nejlepších nákupních příležitostí u strategií swingového nebo pozičního obchodování. Pro daytrading je pak vhodné použít zcela jiné filtry.

Použití dvou termínů – hranice podpory a odporu (support, rezistence) – je základním kamenem pro pravidla pomáhající vybrat akcie pro vaši strategii. Na této stránce najdete parametry vhodné pro screenery, jež vám pomohou najít příležitosti k jedné konkrétní průlomové strategii ve swingovém obchodování. Já sám používám podobná pravidla (více konkrétnější a detailnější) při svých vlastních obchodech.

Pokud hledáte nějaký zcela základní automatický filtr, nezapomeňte se jako první podívat na Yahoo stock screener. Získaná data potom kombinujte s těmi z technických parametrů uvedených níže.

Screener, který sleduje maxima v období 52 týdnů

Tento screener hledá akcie, které jsou ve blízko svých 52-týdenních maxim a mohly by brzy prorazit výše. Hlavní kritéria pro tento filtr jsou tato:

  • Cena akcie je nad 20-denním a 50-denním EMA (exponenciálním klouzavým průměrem)
  • 20-denní EMA je nad 50-denní EMA
  • průměrný obchodovaný objem akcií je minimálně 300 000 kusů
  • současná cena není dále než 5% od ročního cenového maxima
  • v posledních 20 dnech byl zobchodován nadprůměrně velký objem akcií
  • maximum 52-týdenního období bylo dosaženo nejméně před třemi dny

Na následujícím grafu vidíte typický příklad obchodní příležitosti vyhledané screenerem:

vyber_akcii_ukazka_01

 

Další příklad je vidět na grafu akcií se symbolem KLAC.

20160620_KLAC_chart_analysis_from_simple-stock-trading-com

 

Jak aplikovat tato pravidla pro výběr akcií

Tyto parametry samozřejmě můžete použít i v programu “AmiBroker” ve funkci “Automatic Analysis” nebo v jiném programu, který používáte pro analýzu grafů a akcií.

Existují také online služby, které nabízejí možnost definovat si své vlastní filtry a podle nich vybrat akcie vhodné pro swingové obchodní strategie. Velmi dobrou stránkou pro výběr akcií je např. online nástroj pro prohledávání trhu, stock screener, na serveru Finviz.

Seznam atraktivních akciových příležitostí je také k dispozici každý týden v rámci VIP klubu pro obchodníky.

 

Nezapomeňte si přečíst i další texty o akciových obchodních strategiích.