Jaká ponaučení bychom si měli vzít z krachu na burze v roce 1929

Krach na burze z roku 1929 je jeden z nejznámějších výpadků, které byly zaznamenány na velkých akciových trzích po celém světě. Nejedná se o pouhý krach trhu, často se na něj odkazuje také v kontextu dluhové krize, kterou svět zažívá od roku 2007.

Tato situace – někdy také nazývána jako velký krach na burze 1929 měla stejné kořeny jsou další výpadky v lidské historii. Jednalo se o velký pákový efekt, používaly se dluhy a spekulovalo s aktivy – začaly se vytvářet “bubliny”.

Jediným důvodem pro jejich vytvoření bylo to, že se investoři nepoučili z historie. I přes to, že byla celá situace z roku 1929 skvěle zpracována, přišel v roce 1987 další krach. Oproti tomu předchozímu se však nejednalo o soukromou sféru, nýbrž o tu bankovní.

Graf krachu na burze v roce 1929

Níže můžete vidět graf této bláznivé situace zaznamenaný pomocí Dow Jones indexu. Z grafu je patrné, že velký krach na burze v roce 1929 tlačila cenu hodně dolů a srazila Dow Jones index o 85% niž, než byl jeho vrchol v témž roce.

Hlavní poučení z krachu na burze v roce 1929

Na celé krizi je řada věcí, z které bychom si měli vzít ponaučení. Níže naleznete tři, podle mého názoru nejdůležitější.

Investoři by měli mít akciový investiční plán

Akciový investiční plán popisuje jak do akcií investovat. Je podobný obchodnímu plánu společnosti, nebo nějaké obchodní aktivity jejíž cílem je vydělávat peníze. Stejný účel má i investování, tudíž by mělo být naplánováno.

Pravidla pro money management a risk management

Investiční plán by měl také definovat pravidla pro nakládání s penězi a strategii risk managementu. Ne všechny investice jsou vždy úspěšné a některé tak mohou skončit ve ztrátách. Management risku pomáhá tyto ztráty alespoň částečně dorovnat díky výdělečným investicím.

Nepřehánějte to s pákovým efektem

Nepoužívejte k investování do akcií přílišný pákový efekt . Nepůjčujte si peníze pro svůj makléřský účet. Manipulujte pouze s penězi, o které můžete přijít. Právě toto byla jedna z největších chyb jakou v roce 1929 investoři udělali a způsobili tak krach na burze.

Knihy o krachu na burze v roce 1929 a dalších pádech

Na závěr přidávám seznam knih, popisujících realitu pádu na burze v roce 1929. Z vlastní zkušenosti je mohu jen a jen doporučit, pokud se chcete dozvědět více detailních informací o této problematice.

 

Získejte další informace, jak úspěšně investovat do akcií.