Jaké investiční riziko jste ochotni podstoupit?

Při investování hraje velkou roli investiční riziko. Podle toho, jakou míru tohoto rizika jste ochotni podstoupit je možné následně postavit a připravit investiční strategie přesně pro Vás.

  1. Konzervativní investor – je ochotný podstoupit jen nízké riziko. Dosahuje jen průměrné tržní výnosy, ale potřebuje velkou jistotu. Sem patří hlavně long term investoři v stylu ,,buy and hold,, (kup a drž), kteří vyhledávají vysoce bezpečné a osvědčené akcie s výplatou stabilních dividend. Dosahují ročně cca 10%.
  2. Opatrný investor – je též ochotný podstoupit jen nízké riziko,ale chce dosáhnout nadprůměrné výnosy. Vyhledává spolehlivé firmy, ale také které jsou  podhodnocené, nadprůměrné růstové, či víc ziskové – aby návratnost jeho investic byla o mnoho větší  než inflace a dlouhodobé úrokové míry. Má též rád jistotu, ale tato nemusí být tak vysoká jakou poskytují blue chips či income stocks. Sem patří šikovní investoři, kteří velmi pozorně sledují svoje investice a jsou ochotní dělat změny v svých portfóliích podle situace ve firmách,v odvětví,či na trhu. Jejich roční výkonnost bývá průměrně do 20%.
  3. Agresívní investor – je ochotný podstoupit i velké riziko a nejistotu pro dosažení  mimořádně nadprůměrných výnosů. Vyhledává hlavně extrémně  růstové společnosti a tituly poutající   na sebe pozornost (momentum). Sem  patří především aktivní obchodníci využívající různé metody a formy,kterých cílem je hlavně rychlý, ale i spekulativní zisk. Načasovaní (timing) rozhodnutí hraje podstatnou úlohu. Výkonnost je různá v závislosti od odbornosti a zkušenosti obchodníka, v průměru však jde o desítky až stovky % ročně.
  4. Gambler (hazardér). Nezajímá ho riziko, ani jistota. Jediný cíl je dosáhnout obrovské zisky. Kupuje často impulzivně  – na základě fám a tipů, fascinuje ho cenová aktivita a volatilita. Fundamenty a bezpečnost akcií jsou u něho bezpředmětné. Jeho úspěch, či neúspěch závisí jen na správném načasovaní nákupu, či prodeje a často rozhoduje jen náhoda. Krátkodobě může dosáhnout mimořádné zisky, ale dlouhodobě bývá neúspěšný.

 

Podle těchto vlastností je nutné správně zvolit investiční strategii pro finanční trhy. Přesto je potřeba vzít v úvahu základní poučku, která říká, že pokud chcete dosáhnout nadprůměrných zisků , je nutné podstoupit riziko.  Neexistuje jistá a bezriziková investice.

Opusťte stránku popisující Investiční riziko a získejte více informací, jak investovat