Kdy a jak prodat akcie na burze, aby vám vynesly co nejvíc

Říkáte si: „Co je tak složitého na rozhodnutí,  kdy a jak prodat akcie? Vždyť to je hračka.” Opak je pravdou. Timing pro výstup z obchodu při obchodování na burze je velmi cennou  dovedností obchodníka.

Uzavření obchodu v ten správný čas a vhodné nastavení úrovně “take profit” je jeden z vůbec nejnáročnějších kroků při obchodování na burze. Je to i častý důvod selhání. Provádění reálných obchodů s plným objemem financí bez dostatečné zkušenosti je jedna z nejčastějších chyb, kterou dělají nezkušení burzovní obchodníci.

Poměrně velká část obchodníků i investorů je přemožena hamižností (velmi silnou emocí) a neuzavřou obchod ve chvíli, kdy by mohli a měli. Vždy se domnívají, že pozice ještě stoupne (nebo v případě short obchodů klesne) a oni na tom více vydělají. Jenže se mnohdy tak nestane a oni jen zoufale pozorují, jak se situace otočí a jejich možné a plánované výnosy mizí v nenávratnu.

Chyb se dopouštíme především kvůli svým emocím. Jak říká Dennis Gartman, známý investor a obchodník:

Kapitál má dvě podoby: Duševní a ten, který máte v kapse nebo na účtu. Z těch dvou, je duševní ten důležitější a dražší.Dennis Gartman

Každý, kdo obchoduje na burze, by měl chránit jak svůj finanční tak i duševní kapitál tak, aby dosáhl zisku.

Chraňte svůj duševní kapitál při obchodování s akciemi

Co musíte dělat proto, aby vaše duševní kapitál byl zachován a váš obchodní systém generoval co největší zisk z vloženého finančního kapitálu? Tuto otázku by měl položit každý dobrý obchodník předtím, než začne naostro obchodovat akcie na burze.

Správná odpověď je: vytvořit si vlastní, velmi jasně definovaný  business plán. Jasně nastavená pravidla pro timing při uzavírání obchodů jsou zásadní.

Základy obchodování a investování do akcií, které potřebujete znát

Co je potřebujete znát, než začnete se sepisováním svého vlastního business plánu? Dobře připravená strategie je vaše výhoda. A pamatujte si, že každá pozice je zisková až teprve potom, kdy je profit připsaný na účet obchodníka. Do té doby je to pouze profit virtuální.

Musíte se smířit s tím, že se vám nikdy nepodaří zavřít obchod na té nejlepší dostupné ceně. Byla by holá ztráta času snažit se najít ten úplně nejvyšší (nebo nejnižší) ideální bod. Drtivá většina obchodníků uzavře pozici v nějakém jiném okamžiku. Podle povahy i síly osobních emocí i zkušeností lze obchodníky dělit na ty, kteří uzavírají “moc brzy” a na ty, kteří uzavírají “moc pozdě”.

Uzavírání obchodů při online obchodování

Co znamená, když se řekne, že obchod byl uzavřen “moc brzy” nebo “moc pozdě” ukazuje obrázek.
peak“Moc brzy” znamená, že obchodník má pevně stanovený cíl, avšak uzavře celý obchod nebo jeho část v momentě, kdy ještě nedosáhne stanovené hodnoty. Akcie potom většinou ještě trochu (nebo i více) zhodnotí, přičemž pak se trend může otočit a začne zpět klesat.
Předčasné vystupování z obchodů lze dobře vysledovat ze statistiky výstupů a následného vývoje ceny.

“Moc pozdě” znamená, že obchodník pro uzavírání používá strategii “posuvného stop”. To znamená, že obchod je uzavřen až v okamžiku, kdy cena akcie na burze už obrátila a pohybuje se opačným směrem od svého vrcholu.

Používání “posuvného stop” rozhodně není jednoduché. Doporučuji používat pro tento pokyn malou hodnotu pro daytrading a swingtrading a jen o něco větší pro poziční obchodování. A dobrá strategie je také založena na pozorování celého trhu, kdy podle současné situace se použije užších nebo širších hodnot pro “trailling stop”

Vystupování z obchodů není snadný moment. Očekávejte, že váš obchod může skončit i s menším ziskem, než který jste předpokládali. Může skončit i na nule, nebo dokonce v mínusu, tj. se ztrátou. Je vždy třeba mít tohle na paměti, obchodování není o dokonalosti, ale o tom, jak v celkovém statistickém výsledku zůstat ziskovým. Receptem na úspěch je zůstat klidný, a vyhnout se nepříteli jako jsou chamtivost a nebo příliš velký strach.

Kromě toho, jak prodat akcie, si přečtěte i další informace o systémech a strategiích obchodování na burze