Klíčové elementy úspěšného burzovního obchodování

My obchodníci (traders) klademe hlavní důraz na zisk, což jsou výsledky, které vidíme. Není to, proč obchodujeme ? Není otázka, jak dosahovat pravidelně zisku, otázkou za 100.000 dolarů ? Říká se, že opakování je matka úspěchu, avšak málokdo ví, že je také “matkou selhání”. Opakování stejné činnosti stejným způsobem dává téměř vždy stejné výsledky. Důležité je dodržet předpis – “recept či kuchařku” – pro dosažení výsledků. Co však také víme je, že když se změní jedna součást receptu, změní se i výsledek.

5 bodů úspěšných burzovních obchodníků

Před osmi lety, když jsem procházel fází od bezradného tradera k profitabilnímu obchodníkovi, jsem se zaměřil právě na ty jednotlivé součásti spíše než na finální výsledek.

Čemu tedy přikládám důležitost pro úspěšné obchodování ?

“Realistický” Osobní obchodní plán, který znám, respektuji a postupuji přesně podle něj. Když hodnotím obchodníky a dívám se na jejich obchodní plány, často jsou nerealistické , ale také často obchodník ani nezná svůj plán, když se na něj zeptám. Úspěšný obchodník musí svůj plán znát do každého detailu, když se na něj někdo zeptá, musí okamžitě znát odpověď. Požádejte někoho, ať se Vás zeptá na detaily Vašeho plánu. Uvidíte, jaké jsou Vaše znalosti.

Denní obchodní plán, který vychází z Osobního plánu. Je to seznam předpokládaných vstupů, stop hranic, cílů, poměru zisků a ztráty. Tento plán by měl být výsledkem Vašeho vzdělání v oblasti obchodování a pokud tedy cítíte, že Vám do tohoto plánu cosi chybí, neváhejte a jděte se vzdělávat.

Koš obchodovaných akcií. Já osobně obchoduji a sleduji pouze určité akcie. Z těch si vybírám pro obchody ty pravé. Neobchoduji akcie, které neznám.

V okamžicích před vlastním nástupem do obchodu (stejně tak jako golfista těsně před úderem) si opakuji svou mantru: “ Znám vstup, výstup, stop, akceptuji daný risk. Nemám se čeho bát, budu jednat”

Jakmile nastoupím do obchodu, zadám svou stopku (AUTOMATICKOU STOPKU), připravím si sledování svého cíle a hlídám si obchod. Nepociťuji ani strach ani hrabivost. Vím, že akcie může buď dosáhnout mého cíle nebo projde moji stopkou. Vše mezi tím, je pouhý šum.

Jako kůň, který má záslepky na očích, ignoruji vše co se netýká bodů 1 až 5.

Kontrolujte neustále svůj recept na úspěch

O čem přemýšlí profesionální golfista , když se hodlá udeřit míček holí ? Snad “Ou, sleduje mne tisíce lidí, nesmím to zkazit” nebo snad “doufám, že to bude super rána” ? Ne, většina z nich pouze přemýšlí zda drží hůl správně, zda pozice nohou odpovídá atd. Jestliže vstupuji do obchodu, kontroluji všechny náležitosti: vstup, cíle, stopku, poměr risk/zisk atd. To vše musím mít jasné před vlastním obchodem – stejně jako když kontrolujete všechny součásti “receptu”.

Vyhodnocujte Váš “recept”, Váš návod, poté jej upravujte, respektujte a provádějte a opět vyhodnocujte a tak neustále dokola. Jestliže budete ochotni tuto činnost podstoupit, možná ze začátku to bude těžší, neboť zjistíte, že obchodujete mnohem méně než dřív, ale buďte si jisti, že ty provedené obchody budou mnohem kvalitnější.

Přečtěte si víc o tom, jak vydělávat na burze