Kontrola a zvládání strachu při burzovních obchodech

Kontrola a zvládání strachu při burzovních obchodech je nezbytná, pokud chcete dosahovat pravidelně dobrých výsledků a z burzy si peníze odnášet.

Je toto Váš případ?

„Jako správný obchodník jste si připravil obchodní nastavení. Našel jste výborný signál pro koupi na svých denních grafech . Sledujete akcii již od pre-marketu. Otevřela přímo pod Vaší nákupní hodnotou a pomalu postupovala směrem k hodnotě, kterou jste určil jako aktivaci Vašeho nákupu. V průběhu klidnější dopolední části obchodního dne se cena pohybuje spíše doprava a neklesá ani nestoupá.
Nyní futures začínají v 10:10 jít silně nahoru, Vaše akcie začíná stoupat při narůstajícím objemu. Obchody se realizují za cenu nabídky (ask) a tyto ceny ze strany nabídky rychle mizí. Když jsou pryč, je čas k nákupu ! Vy sledujete, jak všechny mizí. Poté se rozhodnete ještě chvíli počkat „pro jistotu“. Trochu se cena vrátí a Vy si říkáte „Ještě , že jsem počkal“ Poté však cena začne rychle stoupat . Zkoušíte nakoupit na nabídku (ask), ale cena jde příliš rychle, nechcete ji dále chytat a vše je vyřízeno. Byl by to dobrý obchod. Co bylo špatně ?!“

„Později během dne, jste se rozhodl obchodovat jednu specifickou akcii. Máte nastavení na nákup nad 42.28, stop pod 42, cíl 42.85. nastoupíte správně do obchodu a nakoupíte za 42.34. Akcie se pohne až na 42.60. Přemýšlíte, zda by jste měl vzít profit a ukončit obchod nebo počat až na Váš cíl.

Akcie však začne padat rychle zpět a je pozdě na ukončení obchodu v zisku. Jste tak překvapený rychlejším návratem dolů zpět k vašemu nástupnímu bodu, že se ukončíte Váš obchod s malou ztrátou za 42.20. Nebyl to Vás stop, ale necítil jste se dobře být nyní v negativní pozici,když už jste jednou měl 26 centů. Akcie však začne znovu stoupat a vystoupá až na Váš cíl, avšak již nez Vás. Další obchod a malá ztráta.“

Zdá se Vám, že se Vám některá z výše uvedených situací stala ? Pokud ano, pak je to důsledek různých efektů strachu. Psychologie je 85% veškerého obchodování. Strach je jedním z aspektů.

Ideální obchodník, je obchodník bez emocí. Žádný strach, žádná nenasytnost. Pouze čistá disciplína a sebeovládání. Není však jednoduché tohoto dosáhnout jenom tím, že si obchodník řekne, že to tak bude. Mnoho lidí nedokáže liminovat strach, strach však může být pod kontrolou. Zde jsou k tomu některá doporučení.

 

Největším nepřítelem strachu je dobře připravený obchodní plán. Plán, který přesně říká, jaké druhy obchodů budou realizovány, jaký počet akcii bude obchodován při jednom obchodu, kolik peněz je možné ztratit při jednom obchodu. To jsou jenom některé z vecí, ktereé by měl správný a dobrý obchodní plán obsahovat.

Dále je nutné plánovat každý jednotlivý obchod. Když se situace začne zdát vhodnou pro obchodování podle plánu, je nutné nastudovat správný stop-loss a správný cíl. Otevřít pozici se správným počtem akcií, aby případná maximální ztráta byla pod kontrolou. Rozhodnutí o nastavení vstupu, cíli a stop-loss hranici každého obchodu udělejte včas, dokud máte klidnou mysl. Jakmile jste obchod naplánovali, proveďte jej bez otázek. Představte si sami sebe jako dvě různé osoby – jeden je „plánovač“, který připravuje nastavení pro správné obchody. Druhá je „vykonávač“, který už pouze podle nastavení pracuje, nepřemýšlí o nich.

Nechte svůj plán pracovat. Dopřejde mu , aby se ukončil. Pokud se nestane něco nepřevídaného, nechte plán , aby pracoval a dokončil se podle původního nastavení – ať už při dosažení cíle nebo při dosažení stop příkazu (který můžete posouvat samořejmě). Když jste obchod plánovali, nebyli jste zatíženi emocemi z probíhajícího obchodu. Domníváte se přeci, že ten obchod stojí za ty peníze, že ano ?

I když se mohou objevit vážné důvody pro ukončení obchodu dříve (např. specifické neočekávané zprávy mající vliv na trh atd.), než je dosaženo předpokládaného cíle, většina obchodů může být provedena podle daných nastavení.

Pokud stále pociťujete nervozitu, zkuste rozdělení pozice do dvou polovin a prodejte jednu polovinu na sníženém cíli. Tím získáte pocit, že již část obchodu je v pořádku a v zisku, což by mělo vést k uklidnění.

Pokud potřebujete ještě další uklidnění, snižte počet kusů obchodovaných v rámci jednoho obchodu. Snížíte tím případnou velikost ztráty.

Jakmile začnete kontrolovat svůj strach, zahájíte tím budování své jistoty při obchodování.

Získejte více informací, jak se připravit na úspěšné obchodování na burze