Mezery na grafech akcií

Při technické analýze akcií se mnohdy setkáte se situací, kdy je určitá cenová úroveň prostě přeskočena. Akcie uzavře jeden den obchodování na jedné ceně a druhý den otevírá na ceně zcela jiné, často vysoko nad nebo vysoko pod.

Tato situace patří mezi záležitosti, kterých se řada lidí při investování do akcií obává. Co ji způsobuje?

Velice často se tato situace objevuje v důsledku informací, které firmy zveřejní mimo burzovní obchodní hodiny. Většina z nich je předvídatelná, jedná se často o zveřejňování pravidelných čtvrtletních ekonomických výsledků. Občas se ale najde i situace, kdy firma zveřejní nějakou informaci mimo běžný program.

Příklad pozitivní mezery – bullish gap

Po zveřejnění zásadní informace šla cena akcí TSLA společnosti Tesla Motors Inc. prudce nahoru

bullish gap - pozitivni mezera

Příklad negativní mezery – bearish gap

Po zveřejnění zásadní informace šla cena akcí ISRG společnosti Intuitive surgical Inc. silně dolů

bearish gap - negativni mezera

 

Základní typy mezer na svíčkových grafech

Mezera (gap) může být ukazatelem velké pozitivní (bullish) nebo negativní (bearish) nálady. Často se během trendu objevují tři různé typy mezer. Jde o tyto tři typu mezer:

  •     „Breakaway Gap“ – prolamující mezera je typicky první mezerou v daném trendu a přichází často těsně po otočení trendu
  •     „Runaway Gap“ – pro pokračování v trendu. Tato mezera se typicky vyskytuje v průběhu (někde uprostřed) daného trendového cyklu a to při střední velikosti objemu.
  •     „Exhaustion Gap“ – závěrečná mezera se objevuje typicky někde na konci trendového období a to při velkém objemu a velkém posunu v hodnotách. Je takto nazývána proto,že se často jedná o poslední „křečovitý“ záchvěv daného trendu, celková nálada již bývá vyčerpaná, ale poslední doufající investoři ještě naskakují na loď.

 

Příklad všech tří variant jsou uvedeny na přiloženém grafu.

mezery-gaps-na-indexu-Nasdaq-100