Obchodní plán pro investování i krátkodobý trading

Obchodní plán, neboli písemný soupis Vašeho systému a postupů obchodování je jednou z nezbytných základních předpokladů každého investora či obchodníka (tradera). Takovýto písemný plán Vám umožní lépe kontrolovat Vaše emoce během obchodování, pomůže Vám se přesněji orientovat na cíle, kterých chcete dosáhnout.

Váš trading plán by měl mimo jiné zodpovědět tyto otázky:

  1. Jak vstupujete do obchodů

    Klíčem k dobrým obchodům je vstup, který přináší relativně malý risk v porovnání s mnohem větším ziskem. Důležité je si také poznamenat, co je Vaším jasným signálem pro daný pohyb Vámi obchodovaného instrumentu (akcie, futures, opce atd)

  2. Jak ukončujete obchody

    Měli by jste si definovat počáteční stop pozici pro Váš obchod, tedy bod, kde již Vámi předpokládaný trend je negován. Měli by jste mít také zahrnutu funkci posuvného stopu („trailing stop“), která chrání Vaše zisky.

  3. Jaký typ příkazu používáte pro vstup/výstup

    „Limit“ příkazy umožňují přesně definovat vstupní cenu a tudíž i zisk případně risk pro daný obchod. „Market“ příkazy lze dobře využít pro zajištění rychlého výstupu z obchodu, kdy preferujete rychlost výstupu, neboť u limit příkazu riskujete možnost, že Váš příkaz nebude naplněn.

  4. Kolik finančního kapitálu potřebujete pro obchodování

    Existuje mnoho výpočtů pro přesnou definici , kolik kapitálu potřebujete pro obchodování daného typu, pro zajištění poplatků za obchody, za realtime data a nezbytné technické vybavení.

  5. Kolik finančního kapitálu použijete pro jeden obchod

    Záleží na Vás , kolik Váš obchodní systém a strategie vyžaduje na jeden obchod. Můžete např. použít 10% Vašeho účtu pro jeden obchod, mnoho traderů používá rozmezí mezi 5% až 20% z celkového kapitálu na jeden obchod. Váš cíl by měl být udržet risk na obchod pod hranicí 2% z celkového kapitálu (např. pokud použijete 20% svého kapitálu na obchod a Vás risk je 10% ztráta, pak to znamená že můžete přijít max. o 2% Vašeho celkového kapitálu)

  6. Kolik pozic budete současně otevírat

    Při obchodování se musíte maximálně koncentrovat na své portfolio a nejlepší obchodní příležitosti. Pokud budete mít otevřeno velké množství obchodů současně , můžete ztratit přehled a můžete udělat chyby.

  7. Jak bude vypadat Váš Obchodní deník („Trading Journal“)

    Ve svém deníku by jste si měli evidovat informace o svém obchodování. Záleží na Vaší strategii, jaké informace si budete evidovat. Rozhodně by jste se měli ke svému deníku vracet a analyzovat obchody, které jste za dané období (např. týden) učinili. Poznamenat si , co jste dělali dobře, co špatně, snažit se poučit ze svých chyb, zatímco při pohledu na Vaše úspěchy se snažit si je zapamatovat pro jejich co nejčastější opakování.

  8. Jaký je Váš systém sledování pozic

    Máte každodenní rutinu ke konci dne pro prohlédnutí Vašich obchodů uskutečněných, otevřených a jejich srovnání s Vaším plánem, s Vaší strategií ? Udržujte si obchodní denník a dělejte si poznámky ke každému obchodu.

  9. Jaká je Vaše příprava na obchodování

    Musíte mít definovaný čas na přípravu pro další obchodní den, aby jste si budovali Vaši obchodnickou jistotu. Např. se můžete na další den připravit ihned po uzavření trhů v aktuálním dni a tím být připraven dopředu na další den, než řešit situaci až při otevřeném trhu.

  10. Jakého brokera používáte pro obchodování

    Nejvíce obchodníků se domnívá, že nejdůležitějším parametrem pro výběr brokera je výše provizí. Ve skutečnosti, provize jsou malý náklad v porovnání s efektivitou brokera při vykonávání Vašich příkazů. Váš cíl by měl být zejména najít brokera, který Vám nabídne rychlé a férové vyplňování vašich příkazů

 

Tím , že si napíšete svůj obchodní plán, získáte náskok před velkým množstvím ostatních investorů a traderů – je totiž chronicky známé, že ačkoliv se obchodováním zabývá mnoho lidí, tito nemají svůj plán pořádně sepsaný a sjednocený ačkoliv o této záležitosti vědí.