Ovládněte riziko burzy

Říká se, že obchodování na burze je hlavně psychologie. A je to tak. Psychologie je z 99% důvod proč se ceny akcií pohybují. Riziko burzy a burzovních obchodů spočívá také zejména v psychologii obchodníků a jejich emocích. Ovládněte své emoce a snižte tak riziko burzy na minimum.

Typické úvahy obchodníka na burze

Úterý 15:45: „Prodal jsem pozici protože prošla mojí stop hodnotou. To je moje disciplína, můj systém. Ale druhý den ve středu sedím u počítače a vidím, že akcie od otevření silně rostla. Začal jsem přemýšlet, že příště již tedy stopku nepoužiju a neprodám akcii. Ale měl bych skutečně takto uvažovat ? „

Nedovolte svým emocím ovládat Vaše rozhodování. Každý trader musí mít cíl a dostat se do své „zóny pohody. Proto je dobré, abyste si psali svůj žurnál obchodů.“

Čtvrtek 11:00 – Udělal jsem skvělý obchod, načasování bylo výborné. Již 4 minuty po vstupu do obchodu, akcie začla silně růst a můj opční obchod byl plus 40% již hodinu po vstupu. Srdce mi silně bušilo a byl jsem silně vzrušený. Problém byl, že jsem se nemohl odlepit od obrazovky počítače. Za celou poslední hodinu jsem neudělal nic produktivního. „

Nenechte své emoce ovládat tělo a mysl, nechte emoce raději jít svou cestou. Každý trader si má vést žurnál obchodů a sledovat , jaký vliv na měly emoce na jeho obchody. Je nutno poznat lépe sebe samotného.

Některé tipy pro kontrolu rizika na burze díky kontrole emocí

Vaše srdce Vás vede – jedním z velkých problémů většiny obchodníků – traderů je, že automaticky reagují na své emoce. Každý má nějaké emoce, když vstupuje do obchodu. Proto prvním cílem je sledovat a poznat své emoce a následně jednat. Nenechat emoce, aby Vás tlačily do nějaké akce.

Otázky – Odpovězte si na tyto otázky a uvidíte. Jako obchodník – trader, co potřebuji vědět ? Co mohu udělat, abych změnit ty problematické části mého obchodování, které vedou k problémovým obchodům? Jak se mám vyhnout pasti neustálého analyzování, přehodnocování, smutku nad ztrátami, a dalšími emocemi či činnostmi, které mne odvádějí pozornost, když obchoduji?

Cíle – Cíle vyžadují, aby jste jednali různě a jinak každý den. Což vede ke zlomení starých zvyklostí. Mnoho lidí s tím má problémy. Pocit strachu a obav je skutečně prostupující. Alternativou je definování cílů a jejich dodržování. S definovanými cíli se Vaše obchodování změní ze „chci vydělat co nejvíce co mohu…“ na “ Potřebuji vydělat 50% tento rok a proto to musím udělat toto …… „. Cíle vytváření jasně definovanou činnost.

Mentální účetnictví – Je velmi obvyklé u obchodníků, že k rychlým ziskům přistupují jinak než ke zbytku svého kapitálu. Toto jednání je úplně iracionální i když je velmi časté. Stává se velmi často hráčům. Jiná obvyklá chyba v hlavě obchodníka je, že ztrátu z jednoho obchodu spojují a vyvažují se ziskem z jiného obchodu. Např. obchodník má ztrátový obchod s GM a ziskový s TM. A udělá myšlenkový pochod “ dokud držím TM v zisku, mohu držet i GM ve ztrátě neboť se to smazává“. Chyba. Prodat GM, když je ve ztrátě. Obchody posuzovat zcela nezávisle na sobě!!

Obchodování a stanovování si vlastní hodnoty – stejně jako v jiných činnostech v životě, i obchodníci obchodují s nadějí, že tím zvýší svou hodnotu a sami že se budou cíti lépe než se cítí dnes. Už jste o tom přemýšleli ? Zkuste to. Už jste se cítili jako super trader po ziskovém obchodě ? Ironií ale je, že obchodování neměří velikost toho, jaký jste člověk nebo jakou cenu máte. Krok do přemýšlení o takovýchto věcech je velmi zrádný a nebezpečný. Jestliže obchodování definuje jaký jste člověk, co když Vám to nejde, co když proděláváte ? Klíčem k celému tomuto problému je si neustále pokládat tuto otázku: „Jaká je nejefektivnější cesta pro obchodování?“. Nemá to vůbec žádnou souvislost s tím, jaký typ člověka jste.

Předpoklady a spontánní uvažování – Mnoho obchodníků si neuvědomuje, jak velmi je jejich rozhodování ovlivňováno nesprávnými předpoklady a spontánními uváhami.Např. obchodník může sledovat televizi jako CNBC nebo Bloomberg a slyšet, že FED uvažuje o zvýšení sazeb. A na základě toho učiní rozhodnutí prodat všechny akcie ze sektoru utilit, protože se domnvívá z toho co slyšel, že to bude mít vliv na jejich cenu. Bez ohledu na to, že akcie z pohledu na grafy hovoří o odrazu od supportu. Mnoho obchodů bývá uskutečněno kvůli iracionálním úvahám. Ptejte se před každým obchodem, proč jej chcete udělat. Jestliže nenajdete dostatečně silnou odpověď, nedělejte ten obchod. Dodržujte disciplínu.

 

Nejlepším řešením pro ovládání svých emocí a tím i rizika burzy při obchodování je sepsání vlastního obchodního plánu. V tomto plánu si zodpovězte všechny otázky, které byly položeny výše. A čas od času si tento plán přečtěte a osvěžte si jeho obsah ve své paměti.

Získejte více informací, jak ovládat své emoce při obchodování na burze