Poslední hodina má svou důležitost při burzovních obchodech

Je mnoho traderů, kteří analyzují trh a obchodují na základě denních grafů (tedy grafů s periodou 1 den) a ne na základě intraday pohybu daného symbolu. Existuje však mnoho hodnotných intra-day informací, které nelze získat pouhým pohledem na denní grafy.

Poslední hodina má svůj význam

Pro všechny, kteří mají přístup k intraday datům je zajímavé se podívat na to jak se obchodovalo v poslední hodině obchodování daného obchodního dne, jelikož to může napovědět celkovou či obecnou náladu investorů a obchodníků. Jestliže trh udělá významný pohyb nahoru (i když to byl padající den), je to bullish indikátor. Stejně tak, pokud trh významně spadne během poslední hodiny (i během celodenní trendu nahoru), je to bearish signál.

Příklady pohybů z posledních hodin

Zde jsou uvedeny příklady obou typů na grafech OEX (tj S&P 100 indexu) s periodou 30 minut. Můžete však použít graf s jakoukoliv periodou od 1 minuty do 60ti minut (co Vám bude vyhovovat):

Na prvním grafu vidíte pohyb během 16.10., kdy celý den trh šel dolů až do posledních dvou hodin obchodování. Tehdy obchodníci začli znovu nakupovat (což je vidět na černé lince MA, která se začala otáčet nahoru). Následující den otevřel silný a zůstal silným během celého obchodování. V průbehu dne (uprostřed) sice došlo ke snaze o vyprodání, ale vždy se našli kupci, kteří byli ochotni nakupovat.

30minup

Ale když se situace otočí a trh silně zeslábne koncem dne, je to bearish indikace. Na níže uvedeném grafu vidíme, že 8.10. byl celý den OK, až na samém konci došlo k ostrému otočení dolů (oblast 1). Následující den otevřel dole a pokračoval dolů celý den. V tom závěrečném poklesu můžeme vidět, že obchodníci nemají zájem držet pozice přes noc. Tato pozdní bearish nálada nemusí nutně znamenat šílený bearish sentiment pro další dny, ale značně dokumentuje neochotu držet dlouhé (long) pozice přes noc.

30mndown

Závěr burzovního obchodování se vyplatí sledovat

Aktivity obchodníků v posledních hodinách obchodování nelze považovat za samostatné vodítko, jak se bude trh vyvíjet v dalších dnech a bylo by chybou stavět svou obchodní strategii pouze na tomto sledování. Přesto však tento uzavírací trend může být další dobrou pomůckou pro analýzu toho, co obchodníci a investoři dělají a co si myslí.

 

Přečtěte si i další informace o strategiích pro Vaše úspěšné obchody na burze