Typy investování a obchodování na burze

Každý investor či obchodník si vytváří svůj vlastní styl a systém. Přesto lze alespoň podle některých základních kritérií rozdělit investování a obchodování do několika kategorií.

ziskovy investors na burzeDay Trading
Klasický daytrader je tím nejrychlejším traderem. Jeho časový horizont pro jeden trade (obchod) je max. hodina, spíše jsou to minuty pro realizaci celého tradu. Jsou schopni udělat denně až několik stovek obchodů. Speciální kategorií jsou scalpers (skalpovači), kteří jsou přímo sekundoví hráči (max. jednotky minut). Trend trhu je většinou nezajímá.

Range Trading
Range trader typicky drží pozici v průběhu celého dne v délce několika hodin. Tito tradeři dělají své obchody na základě analýzy denních rozsahů daných akcií.

Swing Trading
Swing tradeři jsou spojeni s menšími trendy trhu, které se promítají do vícedenních pohybů jimi obchodovaných akcií. Typické časové rozmezí je jeden až tři dny pro obchod. Při výběru vhodných kandidátů pro své obchody a také při stanovování základních parametrů obchodů využívají téměř výhradně technickou analýzu akcií, sektorů i trhu.

Trend Trading
Tito tradeři jsou velmi podobní swing traderům, ale pracují v delším časovém horizontu. Typické rozmezí je více než 3 dny ale vždy max. 10 dnů.

Poziční obchodování
Poziční obchody vycházejí ve většině případů z technické analýzy podobně jako u swing a treendových obchodníků. řada pozičních traderů však při výběru akcií přikládá určitou úlohu i některým parametrům z fundamentální analýzy, jak např. růst zisků, růst tržeb apod. Obchody málokdy trvají déle než několik týdnů.

Investing
Tato skupina se mezi tradery nepočítá, ale uvádím ji zde pro doplnění celkového obrazu. Tito jedinci investují do akcií (neobchodují s nimi) tak, aby jim změna ceny přinesla v dlouhodobém časovém horizontu (6 měsíců a více) výnos.

 

Ať už zvolíte kterýkoliv z výše uvedených způsobů obchodování na finančních trzích, pamatujte, že všichni ziskoví obchodníci mají vytvořen obchodní plán pro své aktivity a pravidla podle kterých na trhu působí. Díky tomu mohou více kontrolovat své emoce, které jsou často největším nepřítelem burzovního obchodníka i investora.

Poznámka: podrobnější specifikace a detaily najdete např. v knize : David Nassar, Rules of the trade

Přečtěte si i další zajímavé informace o tom, jak obchodovat na burze