Umíte se přizpůsobit podmínkám na burze?

Jak jistě víte, trh není stálý . Jednou se chová jedním způsobem a pak zase nějakou dobu zcela jinak. A to se může projevovat ve Vašich výsledcích obchodování. Co fungovalo minulý rok, nemusí v tomto roce fungovat. To se obzvláště projevuje u systematických obchodníků, kteří obchodují podle grafů a technické analýzy. Kritéria, která byla profitabilní poslední dva roky, mohou nyní dávat chybné signály. A to je přesně ten důvod, aby jste čas od času prošli svůj obchodní plán a systém a znovu překontrolovali současná kritéria a nastavení pro Vaše obchody.

Umíte se přizpůsobit podmínkám?

Nejlepší obchodníci jsou jako chameleoni. Pochopili, že nepřinutí trhy udělat to, co říkají grafy. Místo toho akceptovali, že trh si dělá co chce a podle toho přizpůsobují svůj plán, systém a svá nastavení. Nejvíce frustrovaní jsou ti obchodníci, kteří si vytvořili svůj obchodní systém a nejsou ochotni jej přizpůsobit, i když to výsledky doporučují. Správný obchodník nechává své ego někde venku a místo toho nastupuje logické uvažování. Jestliže obchodní systém nefunguje, logika velí jej upravit.

Jako to nejzákladnější pravidlo můžete použít pravidlo „tří zásahů“. To říká, že jestliže jste udělali tři po sobě jdoucí ztrátové obchody, zkuste se podívat na Váš systém, co by se na něm tak mohlo změnit. Pokud přijdou další tři ztrátové obchody, začněte provádět změnu svých kritérií. I když možná úplně nezlepšíte své výsledky (ačkoliv pravděpodobně ano), tato technika má velký přínost už jenom tím, že tímto systematickým přístupem k úpravám plánu Vám pomůže udržet důvěru.

To neznamená, že Váš původní plán je nebo byl špatný. Pravděpodobně jej použijete znovu. Pouze současné chování trhu potřebuje plán, který trhu vyhovuje. Při takových úpravách můžete uvažovat např. nad cíli pro výstup z obchodu, nastavením stopky, časový horizont Vašich obchodů, způsoby , jak jsou generovány signál pro vstup do obchodu, apod.

Získejte více informací, jak na burze vydělávat