Jak vydělávat na burze pomocí ziskového obchodního systému

Spousta začínajících swing traderů se snaží zjistit, kolik peněz mohou vydělat za pomoci kvalitního trading systému. Od ctižádostivých obchodníků často slýchávám, že pomocí něj chtějí mít 100%, nebo dokonce vyšší zisk. 100% každý rok – je toto vůbec reálný cíl? Jsou takové výsledky možné?

Typická průměrná míra zisku pro swing obchodníky

Setkal jsem se s různými obchodníky s akciemi. Někteří z nich se věnují intradennímu obchodováníslowly-increasing-300x300, někteří z nich swing tradingu. Také jsem se setkal s obchodníky z hedžových fondů se speciálními obchodními strategiemi často kombinovanými s globální makro analýzou. Nazývám je mid-term position traders.

Během diskuze často zmiňovali své výsledky a já byl schopen z toho vyvodit jejich úspěšnost, které lze díky jejich strategiím dosáhnout. Přesto, že jsou schopni vydělat stovky procent na jednotlivých obchodech, jejich finální výsledky se pohybují v rozsahu úspěšnosti 15 až 30%.

Pokud však patříte mezi menší obchodníky s kapitálem menším než 20000 $, můžete očekávat i zisk větší. Můžete dosáhnout hodnot kolem 50%+. Nelze to však brát jako zaručený a stabilní výsledek.

Poměr ztrát a úspěchů ziskového obchodního systému

Obecný předpoklad spousty obchodníků je mít výdělečných 70, nebo 80%. Předpokládají totiž, že takové množství výdělečných obchodů je nezbytné pro vytvoření swing obchodního systému.

Když jsem před lety začínal obchodovat, měl jsem v hlavě podobné myšlenky, jako jsou tyto. Zjistil jsem však, že pravda je někde trošku jinde. Typický úspěšný swing trader má totiž většinou pouze 50% výdělečných obchodů. Je dokonce možné mít zisk pouze ze 40% všech obchodů a přesto být úspěšným swing traderem.

Jak je to možné?

Všechno je to o matematice. Pokud se naučíte řídit vývoj rizika ztráty u obchodů, potom se váš zisk oproti ztrátám zdvojnásobí.

To znamená, že pokud se vám podaří uskutečnit tři ziskové obchody a vyděláte 1000 $ na jednom z nich, ze třech takových obchodů vytvoříte zisk 3000$ dolarů. Pokud uskutečníte tři ztrátové obchody a vaše ztráta na každém z nich je 500$, vaše celková ztráta je 1500$. V celkovém výsledku po této sérii šesti obchodů je vás čistý zisk 1500$ i při poloviční úspěšnosti, což není špatné, ne?

Vítězný poměr nejvíce úspěšných burzovních obchodníků

how-to-invest-300x225Nyní víte, že stačí mít pouze 50% úspěšnost vašich obchodů. Zbytek jsou ztráty, které bez problémů pokryjí ziskové obchody. Znám několik obchodníků, jejichž rozsah je 50-60% ziskových obchodů. Vytvořili si z obchodování velmi dobré živobytí.

Výsledky se mohou lišit

Situace na trhu se neustále mění. Některé periody jsou pro swing trading úspěšnější více a některé méně. Vaším úkolem je takovou situaci rozpoznat a přizpůsobit jí vaše obchodování. Každý půl rok analyzujte své výsledky. Ještě lépe jednou za čtvrt roku. Díky tomu budete schopni lépe rozeznat své úspěšné a neúspěšné obchody.

Neexistuje žádný tajný ukazatel, nebo jiná speciální rada pro vydělávání peněz pomocí swing tradingu. Ačkoli jste o nich zřejmě ještě neslyšeli, je zde spousta úspěšných swing traderů. Pokud by jste se s nimi někdy setkali, pravděpodobně by vám dobrovolně odkryli tyto aspekty jejich obchodování:

  • Většina úspěšných swing traderů užívá jednoduchý swing trading systém.
  • Jejich systém je založen na jednoduchých obchodních strategiích, bez komplikovaných indikátorů.
  • Používají pevná pravidla pro ovládnutí rizika ztrát v jednotlivých obchodech.
  • Kladou důraz na takzvaný “risk management” a řadí ho výše než výběr akcií, jejich případná ztráta za obchod potom není tak vysoká. Pochopili, že prvním úkolem je ochránit své peníze, až poté mohou přijít zisky.
  • Úspěšní swing tradeři neváhají ukončit ztrátový obchod dříve.
  • Nikdy se do svého obchodu “nezamilují”, což znamená, že jakmile obchod nejde podle plánu, ukončí ho striktně podle svých pravidel, aby minimalizovali ztráty.

V zásadě se jedná o jednoduché rady. Pokuste se inspirovat těmito názory a užít je ve vašem vlastním úspěšném obchodním systému. Dobré, dlouhodobé výsledky budou vaší odměnou.

Přečtěte si i další články o tom, jak úspěšně obchodovat na burze.