Vytvoření koše akcií pro burzovní obchody

Velmi často dostávám takového dotazy, jak na vytvoření koše akcií pro burzovní obchody. Přístupů je celá řada. Někdo používá scannery trhu, někdo vybírá akcie zcela jinak.

Rád bych se tedy pokusil sestavit zde na tuto otázku odpověď. I když zde možná nenajdete přímo jasnou strategii, měl by Vám tento článek ukázat jasně, jak na to.

Jedna z metod je výběr akcií podle některých důležitých parametrů. Tady je příklad některých z nich.

Last, % Weighting, Days Range, Net, Volume, Avg Volume and 52 week range. I když jsou tyto informace k dispozici i během obchodního dne, přesto si vždy vytvářím tuto samostatnou tabulku v externím souboru. Je to hlavně proto, abych se mohl soustředit pouze na ty (pro mne) důležité informace a na nic jiného. Práce s tabulkou v XLS (Excel) soboru je také velmi intuitivní a umožňuje relativně dobře s daty obsaženými v tabulce manipulovat a rozdělovat dle důležitosti.

Last – slouží pouze pro informaci

% Weighting
Čím větší je váha (vyšší % hodnota ) tím větší je snaha akcie být vůdčí akcií indexu a ne akcií, která index následuje. Používám NDX, jako jeden z indikátorů pro stanovení nálady trhů, takže nepotřebuji akcie, které jsou vůdčími, potřebuji ty, které jsou následovníky. Použitím tohoto filtru si rozhodněte můžete zúžit množství akcií vhodných pro obchodování.

Days Range
Toto je takový mikro-indikátor. Před nějakou dobou, kdy jsme pouze dělal intradenní daytrading, jsem vylučoval akcie, které mají malé denní obchodní rozpětí. Tím jsem však vylučoval i akcie vhodné pro swing trading. Např. AMTD má malý intradenní rozptyl ceny, avšak je velmi dobrou akcií pro vícedenní swing trading. A také pokud mne zobchodovaný objem pro danou akcii tolik neříká, Day Range mi může pomoci. Např. má-li akcie běžné denní rozpětí 3 body a nyní se toto rozpětí zmenšuje, může to znamenat určitý technický signál.

Net – pouze pro informaci

Volume a Average Volume (Objem a Průmerný objem)
První informace, na kterou se vždy dívám, je objem. Procházím svůj seznam a sleduji “puls a teplotu” u každé akcie. I slepý doktor dokáže určit, zda je někdo vzrušený pouze tím, že cítí jeho puls, nebo kontrolou teply zjistí zda je nemocný. Tisknu si tuto tabulku každý večer a nad sklenkou vína procházím seznam a označuji si ty akcie, které mají extrémně velký či malý “puls” (objem).

To je mnohem jednodušší než sezení u počítače. Neviděli jsme to během dne? Označil jsem si akcie, které jsou nějakým způsobem extrémní. Akcie se dostanou do extrémních stavů chamtivostí nebo strachem. Rozdíly v zobchodovaných objemech mne musí upozornit. Protože Objem je část aktuálního momentu na trhu a tento moment (momentum) je palivem při obchodování. Můžete mít k dispozici ten nejlépe vypadající graf na světě, ale pokud bude chybět objem, pak akcii bude trvat mnohem, mnohem déle než dorazí ke svému cíli.

52 Week range
Můžete porovnávat Last a 52week maximum či minimum a pozorovat, zda tam akcie nachází support či rezistenci.

Tak to je tabulka, kterou pravidelně procházím a která obsahuje aktuální informace. Je to v zásadě dost jednoduché a jasné.Víte, že mám rád analogie, takže si opět jednu neodpustím. Orel má velmi dobrý zrak. A je snad zrak více efektivní z výšky nebo ze země? Řekl bych, že z výšky. Podívám se na větší obrázek a pak se vznesu do výšky. Jednotlivé kousky informací jsou základy, které neustále vidíme, co však už nemusí být základem je způsob, jak je skombinujeme a použijeme pro získání základního koše. Všechny tyto součástku jsou jako části skládačky, dohromady nám vytvoří obraz.

Mé seznamy akcií vhodné pro swing trading obchody vycházejí z mých základních košů, mé základní koše vznikají z filtrů, které používám na indexy Nasdaq100 (NDX) a S&P100. Tam si najdu ty nejzajímavější akcie a pak je prohlížím na grafech s týdenní, denní periodou a pak 20 dnů intraday a 3 dny intraday. Následně na ně aplikuji svou analýzu a s její pomocí si vytvořím seznam možných obchodních strategií pro následující obchodní den.

Avšak každý jedinec, každý člověk a tím více každý obchodník, je jiný. Proto bude metod na výběr akcií celá řada.

Získejte více informací, jak ziskově obchodovat na burze