Význam a strategie svíčkových formací “Kladivo” – Hammer

Hammer (česky Kladivo) svíčkové formace patří mezi nejvýznamnější grafické formace, které můžete použít pro obchodování vůbec. Samotné svíčky a jejich kombinace (candlestick) jsou používány mnoha obchodníky s akciemi, ETF, komoditami a forexem.

Hammer svíčkové formace jsou považovány za kombinace se vzestupnou tendencí (bullish candlestick pattern). Jejich nejdůležitější využití najdeme při uptrendu. Cena začíná blízko vrcholu svíčky a náhle významně koriguje. Poté v cenovém chování nastane zvrat a cena začne znovu růst – často nad počáteční hodnotu.

Obrázek níže popisuje typické zobrazení svíčky typu Hammer

Význam Hammer svíčkové formace

Tento typ svíček má největší význam, když se vyskytne při korekci v rámci pohybu nahoru. Znamená to, že kupující ukončují svůj odpočinek a začnou znovu nakupovat akcie.

Vaším úkolem je najít tuto svíčku, jakmile je poblíž nějaké podpůrné úrovně. Jako podpůrnou úroveň často používáme pohyblivý průměr během uptrendu.

Jestliže se Hammer svíčka nachází “uprostřed ničeho”, pak je význam tohoto výskytu mnohem nižší. Dále vidíte graf s příkladem situace, kdy slouží jako indikátor pro předvídání změny směru pohybu.

Zde je příklad situace, který nemá téměř žádný význam.

Potvrzení a strategie Hammer svíčkových formací

Typická obchodní strategie používající tuto svíčkovou formaci je založena na pohybu trendů. Bývá nazývána korekční obchodní strategie. Očekává, že cena bude stoupat poté, co se tento vzor svíčky objeví na úrovni podpory.

Prvním důležitým krokem této strategie je rozpoznání uptrendu u monitorovaného titulu. Druhým krokem je nalézt korekci v hlavním trendovém pohybu. Potom byste měli počkat, zda se požadovaná kombinace svíček vyskytne v blízkosti určité úrovně podpory.

Další možností je použití nějakého screeneru, jenž hledá akcie se vzestupnou tendencí. Některé screenery mohou také nabídnout další obchodní příležitosti. např. na stránkách FinViz můžete najít dobrý bezplatný filtr pro tyto účely.

Konečným krokem je definovat vhodný vstupní bod pro vzestupný obchod, nejlepší stop loss level a možné cílové úrovně. Tyto hodnoty dohromady pomáhají vypočítat poměr rizika odměny na obchodní příležitost. Pokud tento poměr odpovídá vašim pravidlům obchodního systému, můžete sledovat daný titul. Pokud pak cena protne váš vstupní bod můžete otevřít obchod.

Zde je typický příklad pullbacku v Hammer svíčkové strategii.

Obchodní parametry pro Hammer svíčkové formace v uptrendu

Vstup do obchodu by měl proběhnout nad vrcholem svíčky. Do obchodu se tak typicky vstupuje až několik dní poté, co se svíčka objeví.

Stop loss úroveň by měla být tak blízko vstupu, jak je jen možné. Stop loss by neměl být dále než je minimum dané kombinace svíček.

Cílová úroveň pro vzestupný obchod s akciemi v uptrendu je často stanovena jako nový nejvyšší bod pro pohyb v uptrendu. Měli byste použít grafy s větším časovým obdobím – například týdenní akciový graf, pokud jste swing trader, abyste našli další významnou úroveň odporu. Cíl pro váš obchod bude právě pod touto úrovní odporu.

 

O dalších způsobech využití technické analýzy pro obchodování na burze si můžete přečíst v Akademii