Změna trendu na burze

Změna trendu na burze je významná situace, kterou je nutné sledovat a hlavně je nutné ji umět rozpoznat. Díky této znalosti můžete včas pozici uzavřít a realizovat zisk nebo naopak otevřít pozici v opačném směru.

Jednou z častých chyb obchodníků (jak začátečníků tak i zkušených) na burze je , že se pokoušejí shortovat akcii , která je silná = v silném rostoucím tendu (uptrendu) jenom proto, že je silná a že „už se přeci musí otočit a klesnout…..“. A v opačné situaci kupují slabou akcii, jelikož „je to kvalitní akcie a již nemůže dále padat……„. Pro takovéto případy se doporučuje vyčkat na signály otáčení takového silného trendu – příklad takové situace je popsán níže.

trendbreak_vlo

Během všech korekcí v tomto období sloužily klouzavé průměry jako velmi dobrá hranice supportu, kteroukoliv z nich bylo možné využít pro vstup do long obchodu. Naopak jakákoliv snaha o short spekulaci neměla šanci na delší trvání a výraznější zisky.

Trendová linie slouží jako podpůrná hranice supportu a její proražení musí obchodníkovi signalizovat „pozor“. Jelikož je akcie v růstovém trendu , stále se očekávají vyšší maxima a vyšší minima, přičemž poklesy bývají doprovázeny menším objemem a naopak objemy při růstu stoupají.

Na grafu je vidět, že poslední korekce v růstovém trendu počátkem října 2005 se vyznačovala dvěma varovnými atributy:

  1. byla velmi rychlá – dvě svíčky prolomily a znegovaly pohyb za posledních několik týdnů
  2. objemy při ní výrazně narostly

Tyto první varovné signály obchodníka stále nechávají klidným, neboť ještě neznamenají akci. Co nyní očekává je potvrzení toho, že akcie skutečně začíná možný pohyb dolů – a toto očekávání by mělo být potvrzeno vytvořením nižšího maxima (lower high). Na grafu k tomu skutečně došlo – je označeno „LH“, následný pád prolomil trendlinku.

Agresivnější obchodník již shortoval akcii při prolamování trendlinky při zvýšeném objemu, konzervativněji již bylo možné shortovat malou růstovou korekci , která po průrazu nastala. Jako další potvrzení se nyní jeví i to, že dřívější růstová trendlinka vytvářenící rostoucí support se nyní po průrazu stala rezistenci, na které se zastavují případné korekce po průrazu.

Čtěte více jak využít trend na burze pro Vaše ziskové obchody.