Způsoby určení bullish a bearish akcií

Klíčem k úspěšnému obchodování s akciemi je znalost bullish (rostoucích) a bearish  (klesajících) akciových trendů. Jedním z klíčových kroků v obchodní strategii založené na přístupu relativní síly, je výběr nejvíce bullish nebo nejvíce bearish akcií.

Obchodníci používají k obchodování hodně rostoucích bullish akcií některou z bullish strategií, například breakouty a pullbacky, které jsou oblíbené a zároveň velmi užitečné.

Proč vědět, jak najít bullish a bearish akcie

Je několik důvodů, proč využít bullish a bearish strategie.

Nejlepší bullish akcie se často pohybují ve velmi silných uptrendových pohybech. Cena stoupá ve vlnách. Délka a intenzita takového růstu cen je často mnohem větší, než nárůst cen ostatních akcií. Nejvíce rostoucí bullish akcie také zaznamenávají pouze nepatrné pullbacky.

Bearish akcie jsou ideálními kandidáty pro bearish obchodovací strategie. Ukazují významnou slabost a jejich cena klesá. Bearish akcie najdete téměř kdykoliv, a to i na silném bullish trhu. Pokles cen velmi klesajících bearish akcií je často rychlý. Jejich cenové propady jsou hluboké. Bearish akcie představují, ve srovnání s bullish obchodními strategiemi, příležitost pro velmi rychlý výdělek pomocí vhodné obchodovací strategie.

Co je to bullish akcie

Hlavním rysem bullish akcií je uptrendové chování. Cena akcií se zvedá tím, že mnoho investorů a krátkodobých obchodníků je nakupuje a očekává zisk z dalšího růstu cen.

Druhý, a také zásadní znak vysoce rostoucích bullish akcií, je, že jejich cena zažívá pouze malý pullback, když obecné indexy trhu stagnují.

A konečně, síla nejlepších bullish akcií je v tom, že jejich cena stoupá i při poklesu trhu.

Co je to bearish akcie

Typickým znakem bearish akcie je, že její cena se nedokáže zvednout. Takové chování můžete zaznamenat hlavně v době, kdy obecné indexy trhu rostou. Tento atribut je také známý jako relativní slabost.

Pullback, který cenu opět trochu zvedne během mnohem delšího období poklesu cen, je často poměrně malý.

Nástroje pro vytvoření seznamu bullish akcií

Nejjednodušším způsobem, jak vytvořit seznam bullish akcií, je analýza burzovních grafů. Technické nástroje, kterými lze do grafu kreslit, skvěle pomohou s identifikací nejvíce bullish či bearish akcií.

Dobrý nástroj, který vám umožní z grafu rychle posoudit situaci, je klouzavý průměr. Ke sledování a určení silných a slabých akcií snadno poslouží 50denní klouzavý průměr.  

Klíčovým pravidlem je, že cena bullish akcie by měla být vyšší než 50denní klouzavý průměr. Pro bearish akcie platí pravý opak. Příklady lze vidět na grafech výše.

Druhým způsobem, jak rozpoznat bullish či bearish akcie, je srovnat cenovou aktivitu akcií s hlavním indexem akciového trhu, jako je S&P 500 pro americké akciové trhy. Pokud zjistíte, že cena akcií roste mnohem více, než hodnota indexu, je jasné, že takové akcie jsou vynikající bullish příležitost. Podívejte se na dva grafy níže.

   

Pokud vidíte, že cena akcie spadne dolů zejména v průběhu uptrendu na trhu, pak takový ticker může představovat dobrou bearish obchodní příležitost pro další dny.

Naučte se rozpoznat bullish a bearish akcie

Síla nebo slabost jednotlivých akcií pomáhá posunout cenu. Tyto akcie pak zažívají silný nákup a silný prodej. Tyto aktivity jiných investorů a obchodníků pomáhají posunout cenu ve směru, který potřebujete. Tyto cenové pohyby napomohou vašim obchodům, protože jsou mnohem snáze obchodovatelné. Je tedy užitečné naučit se, jak rozpoznat nejvíce bullish a nejvíce bearish akcie, protože jsou to ideální obchodní příležitosti pro další dny.

Přečtete si i o dalších možnostech, jak úspěšně obchodovat s akciemi.