Jak investovat na japonském akciovém trhu

Japonský akciový trh je součástí velmi rozvinutého hospodářství Japonska. Tento asijský trh má svá specifika. Tokijský akciový trh by mohl být ideální pro investice do specifických akcií, které jsou lídry ve svém oboru. Japonské společnosti jsou dobře známy jako špičky v různých odvětvích, například ve farmacii.

Obchodní hodiny japonského akciového trhu jsou velmi odlišné od amerických nebo evropských. Časové pásmo je pro japonský akciový trh značně posunuto. Tokio se nachází v časovém pásmu UTC/GMT +9 hodin. To znamená, že rozdíl mezi Tokiem a Londýnem je -8 hodin a rozdíl mezi Tokiem a New Yorkem je -13 hodin.

Jak je vidět, může být těžké obchodovat a investovat přímo v obchodních hodinách místního japonského akciového trhu a v reálném čase sledovat aktuální cenové nabídky na tokijském akciovém trhu. Pokud tedy chcete obchodovat v reálném čase na japonském akciovém trhu, je to možné. Budete však muset lehce posunout svůj den a noc ve vašem časovém pásmu.

Tři mezinárodní ETF produkty pro japonský akciový trh

Pro přístup k japonským akciím je možné využít burzovně obchodované fondy (exchange traded funds, ETF). Investor nacházející se v USA nebo v Evropě může použít několik různých mezinárodních burzovně obchodovaných fondů, které jsou registrovány na burzách v USA nebo evropských burzách v Londýně či Frankfurtu.

Tyto ETF sledují několik různých indexů japonského akciového trhu. Nejtypičtějším příkladem je EWJ – MSCI Japan Fund Index vydávaný iShares a obchodovaný v USA. Tento fond ve svém portfoliu drží několik významných japonských firem, jako je například Toyota Motor, Mitsubishi Financial a Honda motor.

Další možností je SCJ – MSCI Japan Small Cap Index Fund. Tento ETF index se zaměřuje na podniky japonského trhu s menší tržní kapitalizací.

Tyto mezinárodní burzovně obchodovatelné fondy jsou dobrým způsobem, jak investovat na japonském akciovém trhu pro investory obchodující v USD. Tyto fondy jsou oceňovány v amerických dolarech, takže si nemusíte dělat rezervu pro zajištění kurzového rizika při mezinárodním investování.

Dobrý online broker nabízí přímý přístup k japonskému akciovému trhu

Dobří burzovní makléři, kteří nabízejí přístup na mezinárodní kapitálové trhy pomocí jednoduchých online aplikací, již existují. Obchodníci s akciemi nebo investoři mohou snadno zadávat pokyny do software, se kterým lze obchodovat na některé mezinárodní burze.

Takto je též možné zadávat pokyny, nakupovat a prodávat akcie i na japonském akciovém trhu. Dobří online makléři jako Interactive Brokers nebo SaxoBank vám umožní vybrat ticker pro jakýkoliv japonský index nebo symbol na japonském trhu.

Příklad nabídky od Interactive Brokers:

Příklad nabídky od SaxoBank:

Je důležité vědět, že přímé investice do japonských akcií na japonských burzách se provádí v místní měně – japonských jenech. Takže všechny tyto obchody by měly být zajištěny na vaši místní měnu, ať je jakákoliv – USD, EUR, CHF, CAD.

Více naleznete na souvisejících stránkách