Risk management při obchodování na burze

Při obchodování na burze je důležité svůj investiční kapitál ochraňovat. Na burze platí, že bez kapitálu neuděláte žádný obchod. Proto je důležité do vašeho obchodního či investičního plánu zahrnout i pravidla pro risk management či řízení rizika.

Níže uvedené informace byly volně převzaty z knihy Alexandera Eldera – “Come Into My Trading Room – A Complete Guide To Trading ”

Pravidlo 2 % – ochrana před žraloky

Obrazně řečeno veliké ztráty vyčuhují z většiny účtů jako majáky. Tradeři, kteří zpětně vyhodnocují svoje výsledky obvykle zjistí, že většinu škody způsobila jedna veliká ztráta, nebo série malých ztrát. Kdyby svoje ztráty ořezali dříve, mohli ušetřit mnoho kapitálu. Tradeři sní o ziscích, ovšem pokud narazí na ztrátový obchod ztuhnou jako když srnku ozáří dálkové reflektory blížícího se automobilu. Místo modliteb a čekání na to až se trh otočí, potřebují pravidla, která jim řeknou, kdy ze špatného obchodu vyskočit.

Dobrá analýza trhu z vás vítěze neudělá. Schopnost najít dobré trady nezaručuje úspěch. Ani nekonečné množství analýz vám nepomůže, pokud se nezačnete chránit před žraloky. Viděl jsem tradery, kteří udělali 20,30 nebo dokonce 50 úspěšných obchodů v řadě a nakonec stejně utrpěli ztrátu. Pokud se vám daří, je velmi snadné propadnout pocitu, že jste konečně přišli na to, jak tuhle hru hrát. V tu chvíli obvykle přijde katastrofická ztráta, která vás připraví o všechny zisky a ještě nabourá váš účet. Aby se tohle nestalo potřebujete repelent na žraloky – dobrý money management.

Dobrý obchodní systém vám z dlouhodobého hlediska ukazuje možné hranice, ovšem lidé stále zapomínají na náhodu, která hraje v trzích podstatnou roli. Každý obchod je blízko nenadálému obratu. Dobrý trader očekává, že na konci roku bude ziskový, ovšem pokud se ho zeptáte zdali na příštím tradu vydělá, tak vám upřímně odpoví, že neví. To ovšem nic nemění na faktu, že vždy používá STOP aby ochránil svůj účet před ztrátovými obchody.

Technická analýza vám pomůže při rozhodování, kam umístit STOP a snížit tak vaší ztrátu na jednu akcii. Pravidla money managementu vám umožní ochránit váš účet. Nejpodstatnějším pravidlem money managementu je snížit případnou ztrátu z každého obchodu tak, aby nepoškodila váš účet jako celek.

Při každém obchodu nesmí být ztráta vyšší než 2% hodnoty vašeho účtu.

Pravidlo 2% se týká pouze vašeho trading účtu. Nevztahuje se na vaše úspory, hodnotu vašeho nemovitého majetku atd. Váš kapitál pro trading jsou peníze, které jste se rozhodli točit v trzích. Je to váš kapitál který dáváte v šanc, vaše peníze, které riskujete ve vašem podnikání na trzích. Jeho součástí jsou volné peníze plus dnešní tržní hodnota vašich nakoupených pozic. Váš obchodní systém by vám měl vydělávat peníze, zatímco pravidlo 2% vás má ochránit od osudových poklesů.

Řekněme, že obchodujete na $ 50,000 účtu. Chcete koupit akcii XYZ, která se v současnosti obchoduje za $ 20 , chcete ji prodat za $ 26 a stop máte na $18. Víte kolik akcií XYZ si můžete dovolit koupit ? 2 procenta z $ 50,000 je $ 1,000, to je maximální riziko, které můžete podstoupit. Pokud tedy koupíte za $ 20 a STOP umístíte na $ 18, podstupujete riziko $2 na jednu akcii. Nyní vydělte maximální riziko, které jste ochotni podstoupit velikostí rizika na jednu akcii a zjistíte kolik akcií smíte koupit. $1,000 vydělíme $2 a vyjde vám 500 akcií. Toto je teoretické maximum. Ve skutečnosti to číslo musí být nižší, protože platíte poplatky a musíte být připraveni i na nečekaný, výrazný pokles v ceně, to vše se musí vejít do limitu 2%. Takže spíš 400 než 500 akcií je horním limitem pro tento obchod.

Zaznamenal jsem pozoruhodné rozdíly v tom, jak lidé reagují na pravidlo 2%. Začátečníci si myslí, že toto číslo je příliš nízké. Nedávno se mě na jedné konferenci jistý člověk zeptal, zdali by toto číslo mohlo být větší pro malé účty. Odpověděl jsem mu, že když se rozhodne skákat bungee jumping, také nebude prodlužovat lano.

Profesionálové na rozdíl od začátečníků často tvrdí, že 2% je příliš mnoho a proto se snaží riskovat méně. Jeden velmi úspěšný manager hedgového fondu mi nedávno řekl, že jeho cílem pro následujících 6 měsíců bude zvýšit jeho kapitál pro obchodování. Při obchodování nikdy neriskoval více než 0,5 % kapitálu na jeden trade a ted´ se rozhodl se naučit obchodovat s rizikem 1% ! Dobří obchodníci se snaží držet riziko hodně pod 2%. Začátečníci a profesionálové se liší v pohledu na věc a je na vás, kterou stranu si vyberete vy. Zkuste riskovat méně než 2 % – to je zkrátka úplné maximum.

Kdykoli se začnete zajímat o potenciální obchod, vždycky se ujistěte, že se vejdete do pravidla 2%. Pokud byste riskovali více, vyhněte se takovému obchodu.

Začátkem každého měsíce si spočítejte velikost vašeho účtu. Pokud začínáte měsíc ze $ 100,000 na účtu, pravidlo 2% vám povolí riskovat maximálně $ 2,000 na jeden obchod. Pokud budete mít dobrý měsíc a váš kapitál vzroste na $ 105,000, tak potom váš 2% limit pro následující měsíc bude – kolik ? Rychle ! Pamatujte na to, že dobrý trader umí počítat. S účtem $ 105,000 vám pravidlo 2% umožní riskovat $ 2,100 a tak můžete obchodovat s trochu větším počtem akcií. Ovšem pokud budete mít špatný měsíc a váš kapitál poklesne na $ 95,000, pravidlo 2% vám stanoví maximální riziko na jednotlivý obchod pro následující měsíc na $ 1,900. Pravidlo 2% vám umožňuje obchodovat s větším objemem když se vám daří a obráceně, pokud jsou vaše výkony slabé, upraví vaší kupní sílu v souladu s vašimi výsledky. A co když máte několik účtů na trading, například jeden na akcie a druhý na futures ? V takovém případě aplikujte pravidlo 2% na každý účet zvlášť.

Pokračujte na druhý díl informací o řízení rizika při investicích do akcií, měn či komodit