Významné světové burzy a krachy burzovních trhů

Světové burzy nabízejí obchodování s komoditami, akciemi, opcemi nebo futures kontrakty. Jak nejefektivněji obchodovat vám poradíme v našem VIP klubu. Dnes je možné obchodovat téměř všude. Burzy s největší aktivitou jsou ve Spojených státech, v Londýně, ve Frankfurtu a v poslední době se aktivita přesouvá také do Asie. Světové burzy se nacházejí téměř na všech světadílech jako je Austrálie, Asie, Afrika, Evropa, Jižní a Severní Amerika. Jednotlivé burzy najdete v našem článku Významné světové burzy.

Krachy burzovních trhů

Krachy burzovních trhů ukazují jakou sílu má psychologická analýza při obchodování. Velký optimismus obchodníků většinou způsobí extrémní nadhodnocení tržní ceny a prudký pokles cen má pak za následek výprodej v panice. Toto jednání nazýváme jako prasknutí bubliny.

Historicky vedly k prudkým pádům světových finančních trhů tyto události:

Z každého krachu plyne řada doporučení. I když si myslíme, že už žádný takový krach nemůže nastat, a že většina obchodníků je už zkušených a ponaučených, historicky přichází období, kdy se iracionální myšlení vrací na různé trhy světa. V tomto ohledu je velice efektivní sledovat burzovní grafy a vědět jak v nich správně číst. Pády související s přírodní katastrofou ovlivnit nedokážeme, ale některé krachy se předvídat dají. Vždy je tedy rozumější být obchodníkem aktivním než jen akcie nakoupit a pasivně je držet.

Mezi mylné názory obchodníků, které vedou ke krachu akciové trhu patří názory typu: Dnes je to jiné, ceny mohou jen stoupat, strach je mnohem silnější emoce než chamtivost, diverzifikace nepomůže během paniky, to co jde příliš rychle nahoru, bude hodně klesat a může trvat dlouho než se ceny vrátí na úroveň před krachem. Co si myslí já o těchto názorech?

Naučte se na burze vydělávat a nenechat se ovlivnit.