Centrální banky ve světlech reflektorů

Poslední dva týdny byly ve znamení centrální bank. Přitom asi nejvýznamnější představení sehrála švýcarská národní banka SNB. Předvedla světovým investorům kompletní obrat své politiky o 180 stupňů.

SNB udržovala v předchozích obdobích fixní spodní hranici směnného kurzu švýcarského franku (CHF) vůči euru (EUR) na hranici 1.20. Tímto opatřením zajišťovala konkurenceschopnost švýcarské ekonomiky vůči zbytku Evropy. Současně se snažila bránit deflačním tlakům, které posilující frank přinášel. Celý svět přitom důvěřoval pevnému rozhodnutí SNB držet hranici tak dlouho, jak to bude třeba. Vždyť oslabovat frank bylo pro SNB velmi jednoduché, stačilo jen tisknout tolik franků, kolik bylo třeba.

Překvapení ze Švýcarska

Ale k všeobecnému překvapení se SNB rozhodla tuto pevnou hranici přestat bránit a nechat frank volně fluktuovat. To znamenalo obrovský šok pro řadu investorů a mnoho z nich pak utrpělo v důsledku tohoto rozhodnutí velké ztráty. Švýcarský frank totiž okamžitě a během několika málo minut posílil proti euru z 1.20 na 0.85. Nakonec se stabilizoval na hodnotách okolo parity vůči euru.

20150128_EUR_CHF_chart_analysis_from_simple-stock-trading-com

Švýcarská měna je považována za jednu z těch nejvýznamnějších „bezpečných přístavů“ ve světě. Krok centrální banky tedy vnímám jako kapitulaci před nepřestávajícím přílivem eur z Evropské unie od všech těch, kteří o ně mají strach. Zatímco SNB čekala, že se po krizi v eurozóně situace rychle stabilizuje, stal se opak. Evropa neřešila své problémy a tak příliv eur do Švýcarska pokračoval s neutuchající intenzitou.

Jak se ukazuje v posledních dnech, budoucnost evropské měnové unie už není tak jistá, jak se původně myslelo. Švýcarská centrální banka tedy nechce držet stále se zvětšující množství měny, která za pár let ani nemusí existovat.

Další pohnutkou ke kroku učiněnému SNB bylo i vědomí, že není dlouhodobě možné manipulovat volně směnitelné měny bez následků. SNB se rozhodla manipulaci ukončit dříve, než bude pro ni pozdě.

Doba se mění. Dnešní investoři musí přestat naivně považovat centrální banky za někoho, kdo má situaci vždy pevně pod kontrolou. Někteří z nich právě pocítili bolestné následky své slepé důvěry v SNB. A to je určitě poučné vystřízlivění. V příštích obdobích bude nesporně bezpečnější, začít se spoléhat na vlastní úsudek i hlavu.

Posted in Články.