Obnovitelné zdroje koulí na noze Německa?

Poprvé od roku 2009 pociťuje Německo deflaci. Ačkoliv je ve hře více příčin, jednou z nich je jistě i rozhodnutí přejít při výrobě energií z uhelných a jaderných elektráren  na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Taková transformace energetických zdrojů představuje finančně značně náročný krok a průmysl a spotřebitelé musí uhradit většinu nákladů s tím spojených.


Vypadá to, že náklady na financování tohoto energetického přechodu budou nezměrné. Tarifní program zpoplatnění energií  byl nastaven tak, aby se obnovitelné zdroje energie jevily profitabilní. V podstatě ale obchází zdravé tržní prostředí a stál k dnešnímu dni poplatníky už 348mld. Některé odhady předpovídají,  že celkové náklady tohoto programu mohou dosáhnout 680mld euro v roce 2022.

Obrovské náklady nese spotřebitel

Tarifní program je nastaven, aby přenášel náklady na spotřebitele ve formě speciální daně za obnovitelné zdroje energie. A stejně tak, jako se zvyšuje produkce ze zdrojů obnovitelné energie, stoupají i poplatky jejich spotřebitelů. Dotace na obnovitelné zdroje energie vzrostla z 8mld eur v roce 2010 na 24mld eur v roce 2014 –  to znamená,  že se zvýšila třikrát za čtyři roky. Stejně tak vzrostl i poplatek ze 2,05 eurocentu za kWh v roce 2010 na 6,24 eurocentu za kWh v roce 2014.

Německo se snaží ochránit před vysokými cenami energie průmyslová odvětví,  která jsou nejvíce citlivá na její cenu, protože jí spotřebovávají nejvíce. Týká se to výroby papíru, hliníkáren, železáren a cementáren,  jež spotřebovávají  až 40% veškeré elektrické energie. Finanční zátěž se tedy přesouvá na všechna zbývající odvětví,  která tudiž trpí nejvyššími cenami energie a největšími energetickými daněmi v Evropě.

Německé firmy začínají odcházet z Evropy

Německo se stává v pořadí třetí energeticky nejdražší zemí Evropy. Dražší energie už má jen Dánsko a Kypr. Studie,  která byla prezentovaná v roce 2014, uvádí,  že typická velká firma v Německu platí 9,14 eurocentu za kWh,  zatímco ekvivalent pro stejnou firmu v Texasu ve Spojených státech je 4,82 eurocentu za kWh. Není se tedy čemu divit, že za poslední roky množství německých firem přesunulo svou výrobu do Spojených států, ve snaze najít přijatelnější energetické náklady.

Ceny energie v Evropě

Ceny energií v Evropě a USA

 

 

Ukazuje se, že německý energetický sektor prochází velmi nákladnou transformací, kterou draze zaplatí jak spotřebitelé, tak i firmy. Německé firmy si to ale vyřeší a  postupně popřesouvají  svou výrobu z Německa. Náklady na zelenou energii skončí na bedrech spotřebitelů. Ti se zatím nebrání. Nicméně s pokračující deflací a ekonomickou stagnací Evropy i zbytku světa se dá očekávat, že i německá ekonomika začne stagnovat. A to může vyústit mj. i v nespokojenosti a následných požadavcích obyvatel Německa vůči stávající vládě.

V následujících obdobích budeme tedy moci pozorovat, zda bude Německo schopno přežít tento svůj pokus s přechodem na obnovitelné zdroje energie bez výraznějších ztrát a nebo se naopak ukáže tato strategie jako špatná a Německo ztratí své výsadní ekonomické postavení – a to nejen v Evropě, ale i na celém světě.

Posted in Články.