Pozor na čísla z Číny!

Zatímco o čísla evropských statistických úřadů se rádi opíráme s blaženou důvěrou, před čínskými statistikami bychom měli udělat rezolutní stop a zapojit obratem i jiné hodnotící metody a jejich zdroje. Jejich věrohodnost je totiž více než sporná.

Čína má zásadní dějinný problém spočívající v rozporech mezi centrální vládnou a zájmy regionálních vlád jednotlivých provincií. V historii problémy vyúsťovaly v rozpad centrální monarchie na menší politické celky. Rozpory přetrvaly věky – ale dnes už mají mírnější průběh a projevují se jako hádky nad rozdílnými statistickými údaji z ekonomiky, zmařenými snahami centrální vlády v Pekingu omezovat rozbujelé provinční vlády a nemovitostní developery a stále se objevující korupční skandály a kauzy.

Podle posledního průzkumu provedeného v Guangdongu a zveřejněného koncem července, klesla elektrická spotřeba v této provincii o 0,1% v prvních pěti měsících roku 2013 v porovnání s tím samým obdobím roku 2012. Spotřeba energie představuje poměrně významnou veličinu indikující průmyslovou aktivitu v Číně. Tento průzkum zároveň poukázal na skutečnost, že ve stejném období statistické úřady dané provincie veřejně oznamovaly růst HDP o 12,9%.

Jak to je s údaji z Číny?

V Číně není jednotný systém pro sběr a oznamování statistických údajů. Každá úroveň správy, počínaje městskými úřady až po centrální vládu v Pekingu, sbírá svá vlastní data, která následně posílá na vyšší místa. Tento oznamovací „ne-systém“ klade důraz na růst – zejména v souvislosti s byrokratickou politikou se zalíbit a získat lepší místo a postup. Zájem reflektovat realitu je až podružný a vede k tendenci zveřejňovat značně navýšené údaje.

Tyto skutečnosti vedly v minulosti k řadě tragédií, např. v období hladu během Maovy vlády v Číně na konci padesátých let. A i nyní jsou rozdíly mezi lokálními a celonárodními čísly obrovské. Jenom prostý součet všech provinčních HDP se lišil od hodnoty celkového HDP v roce 2012 o 541 miliard amerických dolarů!

Situace přetrvává, jak ukazuje příklad z Guangdongu – a to i přes snahu centrální vlády neustále na tomto problému pracovat. Pokud je údaj o spotřebě elektřiny pravdivý, pak exportní ekonomika této provincie zažívá skutečně prudký propad. A souvisí úzce s výkonností celé Číny, neboť tato provincie reprezentuje cca 30% veškerého exportu z Číny.

Statistické rozdíly jsou běžné, obzvlášť u tak velké ekonomiky jakou Čína je. Čínská vláda dosáhla za poslední dekádu významného zlepšení situace. Na rozdíl od jiných velkých zemí však jsou statistické údaje v této asijské zemi obrovským politikem.

Proto je nesmírně důležité, sledovat rozdíly podobné výše uvedenému příkladu. Je nutné využívat všech podpůrných údajů i selského rozumu a nebrat v úvahu pouze oficiální statistická čísla. Jenom tak se lze dobrat věrohodnějšího obrazu o situaci v této rozsáhlé ekonomice a přizpůsobit tomu své investiční strategie. Každé jiné počínání se totiž nebezpečně podobá loterijní volbě náhodného čísla a rozhodně nepřispěje k úspěchům žádného portfolia.

Posted in Články.