Brexit – štěstí pro Brity, smůla pro Čechy

Po ohlášení odchodu Velké Británie z Evropské unie se zaperlil evropským mocipánům i nechutně dobře placeným úředníkům pot na čele. Velká země na západě, reprezentující důvěryhodný bankovní sektor s nadprůměrným počtem občanů z nejvyšších příjmových skupin, dala všem najevo, že o EU nestojí. Ta hrůza, ten děs, ta potupa! Média přetékají hysterickými zprávami a komentáři zdůrazňující, o jak veliký problém se jedná a libra výrazně oslabila. Rozbouřená hladina se ovšem brzy utiší a svět se konečně dozví to pozitivní z brexitu.

Štěstí pro Brity

Po úvodních hysteriích o tom, jak bude Británie strádat, vyjde poměrně brzy najevo jiná realita. Až se všichni britští EU úředníci i ostatní závislí na EU vzpamatují z šoku, že právě přišli o své tučné platy a přestanou být zdroji účelových komentářů v mediích, začne se rýsovat lepší britská budoucnost. Samostatná Británie bude nyní svižnější ve svých rozhodnutích a nepotáhne za sebou kouli na noze ve formě souhlasu EU. Navíc, co si budeme povídat, konečně nebude muset přihazovat do společného balíku víc, než si z něj mohla brát.

Smůla pro nás

Pro nás Čechy je ovšem Brexit trochu smůla. Britský premiér Cameron byl v podstatě jediným rozumným hlasem, který neposlouchal servilně a vystrašeně příkazy všerozhodující sekýrnice z Berlína a ani nepodléhal junckerovskému asolutismusmu. V EU už teď nezbyl nikdo, kdo by zastával špetku rozumného postoje ke světu a kdo by se nesmyslným unijním tendencím stavěl na odpor. Slovo staré dobré Anglie přeci jen nešlo tak lehce přeslýchat či zcela neslyšet. Nad občasnými (i když statečně zašeptanými) názory a protesty špetky reprezentantů z východních kolonií EU (rozuměj země bývalé východní Evropy: Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko) se samozřejmě v Bruselu i Berlíně jen mává rukou. Asi tak, jako když zaháníte mouchu, která se drze osmělila sednout si na vaše skvělé ranní espresso.

A o pár let později… ?

Británie si výrazně polepší. Zvláště v pokladnicích ji přibude. Na privátní účty nezávislých, nově už neunijních bank v londýnské City, začnou pomalu ale jistě přitékat nemalé částky zasílané v eurech a budou se zvětšovat a zvětšovat. Pokud jsou totiž evropští mocipáni a evropští úředníci tak vychytralí, jako jsou lační svých neadekvátních platů, odměn, prebend, úplatků a podílů v účelově založených firmách, hned v pondělí si v Londýně každý z nich otevře svůj nenápadný účtíček.

Británie totiž má velkou šanci stát se zemí jako je Švýcarsko, ale bez omezení a regulace EU. Klíčové je, aby nové britské vedení situaci nepokazilo a naopak plně využilo příležitost, která se jim nyní naskýtá.

Posted in Články.