Chile – ostrov stability v Jižní Americe

Latinská Amerika byla vždy závislá na vývozu komodit. Komoditní boom jí ovšem na nějakou dobu skončil, neboť čínská ekonomika zpomalila a zeslabil i růst v Evropě i USA. Na prudký propad cen v komoditní oblasti zareagovaly jednotlivé země Latinské Ameriky různě. Brazílii způsobil pokles cen sójových bobů a železné rudy vážné ekonomické problémy. Venezuela téměř zbankrotovala, neboť její výdaje již dlouho přesahují příjmy z prodané ropy.

Chile jako výjimka

Chile má však zcela odlišný příběh. Chilská ekonomika je na šoky, jako byl např. poslední pokles cen mědi, náchylná jen částečně. Je pravda, že 49% jejího exportu je nějak svázáno s těžbou mědi. Samotná těžba tvoří asi 14% HDP. Avšak Chile dokázala překonat následky poklesu cen této významné exportní komodity celkem obstojně. A to především díky rozumným krokům vlády v minulých letech.

Chile nemá v Jižní Americe zásadního ekonomického partnera . Téměř veškeré její obchodní aktivity směřují k partnerům v Evropě, ve Spojených státech a v posledních letech také v Asii. Např. export do Asie a Spojených států tvořil u Chile 55% jejího celkového exportu. Pro porovnání např. export do sousedního Peru činil pouze 2,5%.

Chile-Top-Trading-Partners

Zodpovědná vládní politika sbírá plody

Hlavní důvod současné uspokojivé stability je zodpovědná ekonomická politika chilské vlády v předchozích letech. Vláda se dokázala ubránit zavádění populistických kroků v době boomu, zejména zvyšování státních výdajů. Stojí za zmínku, že toto pravidlo je součástí chilského právního řádu od roku 2000.

Cílem pro vládní politiku je tedy dosahovat strukturálního přebytku a to znamená omezovat zbytečné a populistické výdaje. Změna tohoto zákona je složitý proces a bez potřebné parlamentární většiny pro chilské politické strany téměř nemožný.

Chile je výjimkou na jihoamerickém kontinentu právě pro svou politickou i ekonomickou stabilitu. Střídmé chování v době boomu sklízí své ovoce, což se nedá říci o ostatních zemích v regionu. Lze očekávat, že až dojde ke stabilizaci cen mědi, projeví se to i na lepší manévrovací situaci pro chilskou vládu. I při současných nízkých cenách mědi chilská ekonomika stále roste a to je v dnešní celosvětové situaci velké pozitivum.

Jak toho využít

Na amerických akciových burzách lze obchodovat s akciemi řady chilských firem a k dispozici jsou také ETF akcie.

Podrobněji tyto příležitosti analyzuji v rámci VIP Klubu.

Posted in Články.