Solární energie a jak dál ?

Americké zdroje břidlicové ropy definitivně podrazily její cenový vývoj posledního desetiletí. Křivky grafů cen před časem zamířily dolů a zdá se, že už natrvalo. Ale ropa není jediným zdrojem energií na této planetě. Jak ovšem ovlivní radikální poklesy ceny ropy ostatní zdroje energií? Může snad způsobit levná břidlicová ropa fatální ztrátu významu energií ze slunce, větru a jiných alternativních zdrojů?

Doufejme, že nikoli! Snahy o čistší výrobu energií ze stran světových vlád jistě nepovedou k útlumu rozvoje ostatních zdrojů. Nové technologie výroby břidlicové ropy jsou sice šetrnější k životnímu prostředí, nicméně stále produkují významné množství emisí. A solární zdroje se cenově nedávají zahanbit! Zatímco náklady na vrtanou ropu i plyn klesají pozvolna, náklady na výrobu kilowatu solární energie klesají nezměrně rychleji, téměř volným pádem.

solární energie - panely na střeše

Cena ropy klesá již dva roky

Cena ropy klesá již dva roky a tlačí náklady spotřebitelů stále níže. To ovlivňuje jejich chování. Přesto stále roste počet instalací zařízení na získávání solární energie po celém světě.

cena-ropy-brent-klesa

Zatímco většina spotřebitelů zatím o významném nákupu technologií pro získávání sluneční energie neuvažuje, u firem tomu bude zcela jinak.  Globalizace stále tlačí na zvyšování efektivity produkce. Lidská práce je jenom jedna část nákladů. Energie hrají stejně významnou roli v rozhodování finančních ředitelů a celkově managementu firem, o dalším rozvoji a investicích.

Ačkoliv se teorie o tom, že dojdou na světě zásoby ropy a ropných produktů, prozatím nenaplnila, snižování ceny technologií pro získávání energie ze Slunce stále pokračuje.

Solární energie levněji

Můžeme se domnívat, že břidlicové produkty se stanou cestou k čistším zdrojům energie na světě vůbec. Sluneční zdroje jsou dnes už v některých zemích v tropech více efektivní než zdroje fosilní. Není pochyb, že v těchto krajinách se budou tyto zdroje dál rozšiřovat, i kdyby rozvinutý svět na tom z nějakého důvodu ztratil zájem.

Pokračování tohoto článku o perspektivách solární energie a investičních možnostech, které toto téma nabízí, můžete najít v rámci VIP klubu pro investory.

Posted in Články.