Technická analýza – užitečná pomůcka pro analýzu akcií, komodit i měn

Potřebujete zanalyzovat akcie, komodity či měnové páry? Pak využijte technickou analýzu díky níž můžete získat přehled o stávající situaci. Představme si technickou analýzu blíže a zjistěte jaké jsou její výhody a využití, kdo stojí za jejím vznikem, jakou roli hrají grafy a přibližme si základní pojmy.

Historie

Základy k technické analýze položil Charles Dow ve své DOW Teorii, kde lze identifikovat tři základní myšlenky – v ceně je zahrnuto vše podstatné, pohyb ceny není úplně náhodný a „co“ je více důležité než „proč“. Více o Dowových teoriích najdete v podrobnějším článku.

Výhody a využití technické analýzy

Výhodou  technické analýzy je celkem jednoduchý odhad možného dalšího vývoje ceny akcií v příštích dnech či týdnech. Technickou analýzu lze výborně využít v rámci jakýchkoliv investičních strategií, napomáhá při klíčových činnostech v rámci investování na kapitálových trzích a je využívána při časování vstupů a výstupů i velkými fundamentálními investory, kteří tímto způsobem zvyšují efektivitu svých investičních myšlenek. Technická analýza pomáhá také v oblasti risk managementu. Další výhody a příklady využití si můžete přečíst v samostatném článku.

Grafy v technické analýze

Při technické analýze je velmi důležité studium grafů. Grafy zobrazují vývoj ceny daného instrumentu, např. akcie, v uplynulém časovém období. Z grafů se tvoří vlastní technická analáza daného instrumentu. Mezi nejpoužívanější grafy patří čárový graf a svíčkový graf (candlestick chart). Seznamte se s jednotlivými grafy blíže!

Příklad grafu akcie CTRP

Analýza vývoje ceny akcií

Pokud je poptávka silná a převyšuje nabídku, pak cena roste. Naopak, jestliže je poptávka slabá a nabídka je silnější pak cena příslušného produktu klesá. Technická analýza je založena na konceptu supportu a rezistence. Díky nim lze analyzovat nejen akcie, ale i další instrumenty včetně komodit a měn.

Support představuje takovou cenovou úroveň, při které je poptávka po daném produktu natolik silná, že zabraňuje dalšímu poklesu ceny. Rezistence je přesný opak supportu. Je to taková úroveň ceny, která je natolik atraktivní pro prodávající, že zvýší svou aktivitu a převýší svou nabídkou ty, kteří nakupují. Dochází tak k vyrovnání nákupního a prodejního tlaku a pohyb ceny směrem vzhůru se zastavuje. Další základní pojmy najdete v samostatném článku.

 

Technická analýza patří do arzenálu každého investora

Tecnická analýza je velmi užitečná pomůcka. Najdete v ní mnoho užitečných způsobů, jak sledovat vývoj ceny a odhadnout její další vývoj. Proto je to metoda, která patří do výbavy každého investora.

Nastudujte si i další informace o tom, jak využít technickou analýzu pro burzovní obchody.