Jak úspěšně investovat do akcií a nepřicházet o peníze

Lidé se často ptají, jak úspěšně investovat do akcií. Naléhavá otázka je to pro ně zejména v situacích, kdy znepokojeně pozorují, jak tituly v jejich portfoliu klesají na ceně. Je totiž pravdou, že jenom málo investorů se snaží naučit investovat do akcií ještě před svými investičními rozhodnutími.

Bullish – neboli rostoucí trend – stvoří řadu skvělých investorů. I přesto, že se nic neučili. V takovém trhu je totiž snadné vybrat si nějaké akcie, počkat na malé snížení jejich ceny a koupit. Je téměř jisté, že cena opět vzroste. Takovéto trhy jsme viděli v devadesátých letech , okolo roku 2005 ale i v období od roku 2010.

Tyto bullish trhy trvaly tak dlouho, že se mnozí nenaučili nic jiného, než že ceny stále rostou. Byl to snadný čas pro investory „nakup a drž“. Nicméně situace se vždy po určité době prudce změnila – ať už to bylo na počátku roku 2000 nebo např. v roce 2008. Tyto případy můžete nalézt na níže uvedeném grafu.

Hodně investorů na to doplatilo.  Mnozí přišli o tolik prostředků, že ukončili svou činnost na burze. Někteří obviňovali druhé za tento výsledek, ale pravdou je, že to je a byla jenom jejich vlastní aktivita, která je dovedla k takovým ztrátám. Zapomněli se totiž naučit, jak dobře investovat do akcií.

Základem je ekonomika a riziko

Riziko spojené s investováním do akcií je velké. Trhy nejsou pouze v dlouhodobém bullish trhu. Akciové trhy prošly silnými vzestupy, po nichž následoval nestabilní pokles nálady na bearish trhu. Teď už není vhodná doba na to stát se investorem „buy-and-hold“.

Všechno vychází z ekonomiky. Pouze rostoucí hospodářství je mýtus. Každá ekonomika má vzestupy a pády, expanze a recese. Centrální bankéři a vlády se snaží za každou cenu vyhnout recesi, ale jejich vliv pouze oddaluje nevyhnutné. Čím déle pokles ekonomické aktivity zadržují, tím silnější reakce pak nastane.

V období od roku 2003 do roku 2008 jsme mohli vidět první známky, kdy snadná měnová politika americké centrální banky stimulovala růst. A hned potom došlo k silnému poklesu hospodářské aktivity. Ale vypadá to, že centrální bankéři nemají žádnou paměť. Pokoušejí se teď (2017) znovu aktivovat ekonomiku a nedají prostor pro očistu špatného hospodaření. Neuvědomují si, že je třeba zlikvidovat firmy a aktivity, které nefungují, aby zas naskočil zdravý ekonomický růst .

Tato situace je velmi riskantní pro pasivní investory „buy-and-hold“. Je na čase být mnohem aktivnější a vynalézavější, abyste dosáhli očekávaných výsledků. To je první odpověď na otázku, jak investovat do akcií.

Dobrý obchodní plán pomáhá investovat do akcií

Druhým důležitým bodem je připravit si dobrý obchodní plán. Musíte mít jasnou strategii, co a jak budete na burzovním trhu dělat. Jak vybíráte akcie, Kdy a jak nakupujete. Kdy a jak prodáváte. Jak omezujete riziko – rozuměj ztráty.

Minimalizujte riziko a chraňte své peníze

Velmi důležitým krokem ve všech činnostech souvisejících s trhem je minimalizovat riziko. Pravdou je, že ne všechny obchody skončí se ziskem. To je při investování normální a rozhodně to není chyba. Klíčem je udržet ztráty malé a využít úspěšné obchody k co největšímu zisku.

Klíčovou úlohou v tomto procesu je umět techniku stop loss. Každý obchod, každá investice musí být ošetřena technikou stop loss. I když zvolíte tu nejslibnější růstovou akcii, musíte ohlídat a omezit riziko.

Nezapomeňte, že není chybou ukončit svůj obchod nebo investici výstupem na místě stop loss a utrpět ztrátu. Největší problémy nadělá právě moment, kdy toto nerespektujete. Místo, aby investor ukončil obchod dle pravidel na první (a nejmenší možnou) možnou ztrátu, rozhodne se držet pozici dál (s nadějí, že „ono se to určitě otočí“). Pak je zaděláno při dalším posunu ceny na skutečně obrovský mínus. Dobří obchodníci tomu nepodléhají a jsou disciplinovaní a vy se musíte tomu pokušení také vyvarovat.

Mějte na paměti: není nutné, aby vaše všechny obchody nebo investiční rozhodnutí skončily se zisky. Stačí úspěšných padesát procent z nich, aby vám za rok přinesly ve výsledku příjemné zisky. Respektování pravidel stop loss je základní odpověď na otázku, jak investovat do akcií a vyhýbat se ztrátě peněz.