Jak číst burzovní graf s více technickými indikátory

Otázka „Jak číst burzovní graf“ je z mé strany zodpovězena jednoduše. Když dostanu takovou otázku, odpovídám pokaždé, že jednoduché technické grafy jsou mnohem více čitelné než dlouhodobé nebo krátkodobé burzovní grafy s mnoha ukazateli.

Mnoho krátkodobých nebo střednědobých obchodníků, ale také aktivních investorů, má tendenci používat grafy cen akcií s mnoha ukazateli. Domnívají se, že použití nějakého dobrého ukazatele technické analýzy zlepšuje výsledky jejich strategie pro obchodníky.

Skončí s technickým grafem, který je vyplněn mnoha různými indikátory. Takové grafy nejsou dobré pro rozhodovací proces v žádné obchodní strategii, protože obchodník zažívá „analýzu – paralýzu“. Každý ukazatel technické analýzy na grafu poskytuje příliš mnoho informací, takže obchodník nebo investor není schopen číst takový graf správně a rozhodnout se co má dělat.

Podobnou situaci jsem zažil, když jsem byl v raných fázích učení se obchodování s akciemi na amerických trzích a čtení grafů před několika lety. Použil jsem spoustu indikátorů a také intradenní ukazatele na svých živých grafech. Skončil jsem však v situaci, kdy jsem nebyl schopen správně číst situaci a dělat jakékoliv obchody, protože signály generované těmito indikátory nebyly synchronizovány.

Používejte jednoduchý graf cen akcií

Můj typický graf cen akcií pro technickou analýzu vypadá jako tento graf indexu S&P500:

Mé ETF obchodní strategie jsou založeny na jednoduché trendové analýze těchto grafů s použitím minima ukazatelů. Jak můžete vidět, jsou v něm pouze svícny, dva klouzavé průměry a objem. A trendové linie zakresluji do takového grafu ručně. Vše je snadné číst a analyzovat.

Graf cen akcií s více technickými indikátory

Někdy může být užitečné použít pro technickou cenovou analýzu více technických ukazatelů. Začal jsem používat další soubor indikátorů pro lepší management obchodu. Sleduji indikátor  ATR stop. Hodnota tohoto ukazatele mi pomáhá řídit mé otevřené obchody. Když přemýšlím o nové hodnotě pro svou stop loss úroveň, podívám se na graf s indikátorem ATR stop.

Zde je typický příklad:

Tento graf se však nepoužívá pro analýzu, pouze pro monitorování koncové stop úrovně. Takže nechci mít vše v jednom grafu a číst je společně. Chci mít jeden technický graf pro analýzu grafu a druhý pro účely managementu obchodu. Jak zvládnout takový problém?

Jednou z možností je vytvořit ve vašem grafovém softwaru dva grafy stejného titulu  a pak mezi nimi přepínat. Je to možné, ale není to moc pěkný způsob.

Někteří investoři používají nějakou formu bezplatných grafů dostupných online. Při používání těchto online obchodních stránek je složité sledovat více než jeden cenový graf současně. Situaci není možné číst a analyzovat správně. Není tedy tak snadné používat podobné obchodní nástroje pro čtení bezplatných burzovních grafů, jako jsou ty dostupné v nejlepším grafovém softwaru.

Dobrý burzovní grafový software má záložky

Dávám přednost jinému způsobu, jak řešit tento problém „jak číst burzovní graf a mít více indikátorůakciového trhu“. Doporučuji na technických grafech používat ZÁLOŽKY. Co jsou záložky? Podívejte se na příklad níže. Můžete vidět speciální záložky pro různé technické grafy. Je to podobné záložkám v Excelu pro různé listy. Jedna záložka by mohla být pro nejdůležitější cenový graf. A další pro jiný způsob analýzy s dodatečným indikátorem.

Zde je příklad záložek v softwaru Amibroker – mém analytickém software:

Najděte více na souvisejících stránkách:

Přečtete si také další informace o tom jak úspěšně obchodovat na burze.