Kdy nakupovat a prodávat akcie

Mezi nejcennější dovednost obchodníka patří správné načasování prodeje akcií. Nesprávné načasování bývá častým důvodem problémů při obchodování.Velká část obchodníků na trhu neuspěje, protože nedokáží ovládnout své emoce. Předem jasně nastavená pravidla při obchodování vám pomohou držet emoce na uzdě a generovat tak co největší zisk z vloženého kapitálu. Naučte se, jak obchodovat na burze!

Důležité zásady při obchodování

Největší ztrátou času je snažit se hledat nejvyšší nebo nejnižší bod. Podle emocí dělíme obchodníky na dvě skupiny podle toho kdy uzavírají své obchody:

  • moc brzy,
  • moc pozdě.

Dobu kdy je moc brzy nebo moc pozdě znázorňuje obrázek a popis na stránce kdy a jak prodat akcie.

Při obchodování se vyvarujte opakování stále stejné chyby. Opakováním se sice člověk učí, ale pokud budete dělat stále stejnou chybu, váš výsledek bude stále stejný. Zaměřte se na tyto body a přečtěte si jak s nimi efektivně obchodovat.

Klíčové body úspěšných obchodníků na burze:

  • osobní obchodní plán,
  • denní obchodní plán,
  • koš obchodovaných akcií,
  • opakování si své mantry,
  • nastavení svých stopek.

Vstup, cíle, stopku, poměr risk/zisk musíte mít jasně nastavené ještě před obchodováním. Pak tyto body postupně analyzujete, upravujete, a to neustále dokola, a tím se vaše obchody stávají kvalitnějšími.

Bezpečnost a načasování

Bezpečnost a načasování patří mezi dva nejdůležitější pojmy při obchodování na akciové burze a s komoditami.

Bezpečnost (Safety) akciové investice souvisí s kolísáním ceny (volatilita), s velikostí, ziskovostí a stabilitou firmy. Velké firmy bývají bezpečnější, ale mějte na paměti, že tohle není vždy pravidlem. Při ziskovosti firmy se zaměřte na stálost a predikovatelnost firmy.

Ke správnému načasování (Timing) nákupu akcií nám pomáhá technická analýza. Ukazuje nám i nejvhodnější čas pro nákup. Nikdy však nekupujte akcie jejichž cena stále klesá a fundamenty jsou velice lukrativní. Vaším cílem je zisk a eliminace ztrát. Klesající akcie, jsou jasné ztráty! Kdy je nejvhodnější akcie koupit?

Fundamentální i technická analýza vám pomůže vyhrát mnoho soubojů, ale to jen v případě pokud jí budete dokonale rozumět. Přehledy a pravidelné analýzy můžete mít s úsporou vašeho času v mém VIP klubu.

Budoucí vývoj akcií a jejich vnitřní hodnota

Sledování tohoto paramentru vám pomůže, protože každým nákupem akcie investujete do budoucnosti.

Podhodnocenost (undervaluation) ceny akcií, nastává když tržní cena akcie je menší než její vnitřní hodnota. Čím větší je tento rozdíl, tím je pravděpodobnější, že cena akcie bude stoupat směrem k objektivní hodnotě.

Investoři hledají vnitřní hodnotu akcie různými způsoby. Více o těchto způsobech a metodách hledání si přečtěte v podrobném článku.